Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To nie tylko święto dzieci

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 16 listopada 2016 15:02

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To nie tylko święto dzieci - Obrazek nagłówka
O opiece nad wcześniakami z Beatą Pawlus, która kieruje oddziałem neonatologii w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie, rozmawia Renata Furman.

Spotykamy się z okazji światowego dnia wcześniaka. Proszę powiedzieć czyje to święto? Czy tylko tych maleństw?

Dzień wcześniaka to święto bardzo wielu ludzi. Oczywiście na pierwszym planie widzimy to maleństwo – wcześniaka, które przychodzi na świat zdecydowanie za wcześnie i sprawia wiele problemów oraz bardzo wielu ludzi, którzy muszą mu w tym czasie pomóc, zaczynając od lekarzy-położników, ginekologów, neonatologów, położnych towarzyszących mamie, pielęgniarek zajmujących się wcześniakiem. Jest to święto także wielu innych osób z zespołu neonatologicznego, którzy pomagają wcześniakowi, a więc doradców laktacyjnych, rehabilitantów, neurologopedów, psychologów i wielu innych. Jest to też święto rodziców i rodzin tych wcześniaków. To rodzice pierwsi borykają się z traumą z powodu przedwcześnie urodzonego dziecka. To im burzy się plan urodzenia zdrowego, pięknego i dorodnego dziecka. Wprawdzie wcześniak rodzi się piękny, ale z wieloma kłopotami. I oni muszą zmierzyć się ze stresem. Stąd też pomoc nasza i naszych psychologów. Potem, rodzice muszą zmierzyć się z wychowywaniem wcześniaka, w szczególnie ważnym okresie jakim jest pierwszy rok życia dziecka, kiedy bardzo czuwamy nad jego rozwojem. I to jest praca wielu specjalistów, ale też praca rodziców w dbaniu o dziecko, pilnowaniu konsultacji i wykonywaniu wszystkich zaleceń lekarskich. To jest rok, czasem nawet dłużej, bardzo ciężkiej pracy. Ale to ten pierwszy rok wydaje się kluczowym.

Z jakimi najczęściej problemami stykają się profesjonalni opiekunowie, myślę o lekarzach i całym zespole? Potem, w domu, z jakimi problemami stykają się rodzice?

Wcześniak to nie jest tylko malutki człowiek. On ma właściwie wszystkie narządy i układy niedojrzałe. Oczywiście, ten stopień niedojrzałości jest zależny od tego, na jakim etapie ciąży wcześniak przyszedł na świat. Bo możemy tu mówić o wcześniaku, który się urodził w 25 czy 26 tygodniu ciąży, albo w 36, i wtedy te problemy są bardzo różne. Ale my spotykamy się z problemem zakażeń okresu okołoporodowego oraz niewydolności oddechowej czyli samodzielnym oddychaniem, ale też z krążeniem – układem krążenia. Spotykamy się też często z zaburzeniami oddychania, karmienia, a później z problemami dotyczącymi wzroku, słuchu i rozwoju wszystkich kolejnych narządów. Także, jest to bardzo złożony problem. W tym roku, ponieważ światowy dzień wcześniaka za każdym razem dedykowany jest jakiemuś problemowi, skupiamy się na problemie prawidłowego żywienia doustnego, a więc na tym by wcześniak otrzymał najlepiej pokarm biologiczny swojej mamy, pokarm kobiecy, nie sztuczną mieszankę. Jeśli nie uda się uzyskać odpowiedniej ilości pokarmu od własnej mamy, najlepiej żeby dostał bankowany pokarm pochodzący z profesjonalnego banku mleka.

Taki bank mleka funkcjonuje właśnie tu w szpitalu im. Św. Rodziny?

Posiadamy regionalny bank mleka, który służy nie tylko naszemu szpitalowi. Współpracujemy z oddziałami, które leczą najbardziej chore i niedojrzałe dzieci, wielu szpitali w całej Warszawie oraz regionu Mazowsza. Udaje nam się nowocześnie leczyć dzieci, bo żywienie to też element leczenia tych najmniejszych pacjentów.

Podobne artykuły

tydzien-wczesniaka
18 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2022-11-10-o-104558
9 listopada 2022
szpital-sw-rodziny-02-2---YouTube---Google-Chrome-2018-06-20-120523
20 czerwca 2018
Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także