Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Anestezjolodzy przedstawiają uwagi do projektu ustawy o sieci szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 października 2016 10:56

Anestezjolodzy przedstawiają uwagi do projektu ustawy o sieci szpitali - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ministerstwo zdrowia chce zbudować sieć szpitali o różnych poziomach referencyjnych. Co o pomyśle myślą anestezjolodzy?

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wyraża poparcie dla podstawowych celów wprowadzenia zmian opisanych w uzasadnieniach do w/w projektu ustawy, a w szczególności do ,,zagwarantowania odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń realizowanych w szpitalach jako warunek zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Rzeczpospolitej Polskiej”

Na podstawie nowego zapisu ustawy (ust 2 art. 136) przewiduje się wprowadzenie zmian w obecnym modelu finansowania szpitali polegającym na ,,odejścia finansowania pojedynczych procedur na rzecz finansowania w formie ryczałtu obejmującym całość opieki w danym okresie”. W ocenie ZG ZZA to rozwiązanie jest szczególnie niekorzystne dla finansowania świadczeń pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

Obecnie wysokość finansowania świadczeń realizowanych dla pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii uzależniona jest od ciężkości stanu pacjenta i od zrealizowanych poszczególnych procedur medycznych (skala TISS 28), świadczenia te traktowane są jako procedury ratujące życie i w praktyce nie są  objęte limitem finansowania w ramach umów zawartych przez świadczeniodawców z NFZ w rodzaju lecznictwo szpitalne.

Finansowanie leczenia szpitalnego w ramach rocznego ryczałtu i brak możliwości rozliczania świadczeń ratujących życie jako świadczeń nielimitowanych może spowodować ograniczenie dostępności do świadczeń udzielanych w oddziałach intensywnej terapii jako wysoko kosztochłonnych.

To rozwiązanie może w skrajnych przypadkach skutkować ograniczeniem liczby stanowisk  intensywnej terapii w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii powodując obniżenie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

W ocenie ZG ZZA w celu zapewnienia kompleksowości, dostępności, ciągłości i jakości udzielania świadczeń w  oddziałach  anestezjologii i intensywnej terapii należy utrzymać obecny model finansowania nielimitowanych świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w oparciu o stan ciężkości pacjentów i zrealizowane procedury medyczne.

Uwagi do projektu rozporządzenia będącego załącznikiem do projektu ustawy w sprawie określenia profilów charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

ZG ZZA pozytywnie ocenia koncepcję przyporządkowania obecnych zakresów świadczeń (profili) do poziomów zabezpieczenia świadczeń jako element racjonalizujący system opieki szpitalnej w Polsce.

W paragrafie 3 projektu rozporządzenia dotyczącego ustalenia kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów zabezpieczenia w przypadku poziomu szpitali I stopnia nie przewiduje się obligatoryjnego udzielania świadczeń w ramach profili anestezjologii i intensywnej terapii.

W ocenie ZG ZZA powyższy zapis powiązany z modelem ryczałtowego finansowania szpitali, może spowodować likwidacje wielu oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, co wpłynie na obniżenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

ZG ZZA wnioskuję o wpisanie jako obligatoryjnego warunku dla świadczeniodawców I stopnia poziomu zabezpieczenia w tym aspekcie podobnie jak dla poziomu szpitali II i III stopnia zabezpieczenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także