Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Krajewski

Bez zwiększenia finansowania nic się nie zmieni

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 27 czerwca 2017 11:57

Bez zwiększenia finansowania nic się nie zmieni - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
26 czerwca organizacje pacjentów, towarzystwa lekarskie i medyczne samorządy zawodowe podpisały się pod apelem w sprawie poprawy finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Organizacje pacjentów, towarzystwa lekarskie i medyczne samorządy zawodowe zjednoczyły się pod apelem o zwiększenie finansowania ochrony zdrowia w Polsce. Apel skierowany jest do do rządu, polityków i wszystkich osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia i kształtowanie polityki zdrowotnej.

- Postulowany przez nas wzrost nakładów na ochronę zdrowia określa niezbędne minimum jakie jest potrzebne do właściwego funkcjonowania systemu zdrowia w Polsce - tłumaczy Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Przekształcenia organizacyjne nic nie zmienią jeśli nie zwiększy się finansowanie. Wydatki na system ochrony zdrowia były od początku niedoszacowane  - dodaje. 

Sygnatariusze apelu postulują o pilne zwiększenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia do ponad 6% PKB oraz dokonanie koniecznych zmian służących poprawie działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Zwracają oni uwagę na trwające od wielu lat poważne niedofinansowanie systemu i wynikające z tego ograniczenie dostępności do leczenia, jak również na ciągłe zadłużanie się placówek ochrony zdrowia. Ponadto w apelu podkreślane są nieprzejrzyste zasady wyceny świadczeń zdrowotnych i duże, często nieuzasadnione obiektywnymi względami, różnice w poziomie finansowania pomiędzy poszczególnymi grupami świadczeń, oraz  niewłaściwe zasady finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych powodujące, że podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych co roku wykonują znaczną liczbę tzw. ponadlimitowych świadczeń nie mając pewności, że koszt tych świadczeń zostanie im zwrócony.

Środowiska pacjenckie podnoszą ponadto kwestie dostosowania polskiego systemu do zwiększających się możliwości współczesnej medycyny, na co również potrzebne są dodatkowe nakłady finansowe, a także zwracają uwagę na istotne zmiany demograficzne zachodzące w polskim społeczeństwie, określane mianem starzenia się społeczeństwa, bardzo szybko zwiększające zapotrzebowanie na usługi w zakresie ochrony zdrowia.

- To jedyna droga. Tylko solidarność wszystkich środowisk, zainteresowanych poprawą jakości świadczonych usług medycznych w Polsce, może przynieść pożądany skutek. Ja postrzegam ten apel jako zaledwie początek szeroko zakrojonych działań, zmierzających  do zwiększenia finansowania ochrony zdrowia - komentuje  Ewa Borek, prezes fundacji "My Pacjenci".

Tematy

nil / pieniądze

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.