Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Będą uczyć się leczenia bólu

MedExpress Team

Szymon Chrostowski

Opublikowano 28 kwietnia 2014 09:40

Będą uczyć się leczenia bólu - Obrazek nagłówka
Leczenie farmakologiczne bólu należy do obowiązków lekarzy wszystkich specjalności. Z tego względu działania MZ związane z obowiązkiem edukacji na temat leczenia bólu przez środowisko lekarskie, stanowią istotny punkt wyjścia dla dalszych działań w zakresie zabezpieczenia pacjentom warunków do życia bez bólu, które w przekonaniu pacjentów powinno zostać uznane za jeden z priorytetów zdrowia publicznego.

Z radością przyjmuję działania Ministerstwa Zdrowia w zakresie wprowadzenia zagadnień dotyczących leczenia bólu do programów kształcenia lekarzy wszystkich specjalności.

Nieleczony ból może skutkować stratami dla społeczeństwa w postaci: niezdolności do pracy, zaangażowania opiekunów oraz konieczności niesienia dalszej pomocy pacjentom cierpiącym z powodu nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego bólu. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala jednak w znaczącym stopniu złagodzić cierpienia pacjenta. Podstawową rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają analgetyki opioidowe. Jest to grupa leków, która mimo wysokiej skuteczności budzi kontrowersje zarówno u pacjentów jak i u lekarzy. Pacjenci obawiają się przyjmowania przeciwbólowych leków opioidowych ze względu na funkcjonujące w społeczeństwie, mylne przekonanie, że są to narkotyki. Lekarze z kolei, unikają stosowania opioidów ze względu na restrykcje w wypisywaniu recept i niedostateczną świadomość, że leczenie objawów jest dla pacjenta równie ważne jak leczenie przyczynowe.

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem otrzymywała sygnały od pacjentów, iż część lekarzy unika stosowania przeciwbólowych leków opioidowych. Wskazuje na to, także poziom konsumpcji opioidów w Polsce, który nie pokrywa się z potrzebami ochrony zdrowia i jest jednym z najniższych w Europie. Brak dostatecznej wiedzy oraz strach przed wywołaniem uzależnienia u pacjenta od substancji psychoaktywnych, stanowią kluczowe przyczyny stojące za niechęcią pracowników służby zdrowia do przepisywania opioidów. Sygnały, które docierają do Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” od pacjentów oraz ich bliskich pokazują, że w zakresie opieki przeciwbólowej w Polsce jest wiele do zrobienia. Anonimowe opinie zebrane podczas spotkań dla pacjentów cierpiących z powodu bólu nowotworowego oraz ich bliskich, zorganizowanych przez Koalicję w Warszawie (w dniu 28 listopada 2013 roku) i Łodzi (24 stycznia 2014 roku) wskazują na powtarzające się przypadki odmowy leczenia bólu ze strony lekarzy. Wśród odpowiedzi jakie usłyszeli pacjenci należały następujące uzasadnienia: „Brak wykwalifikowanego personelu do wypisania recepty”, „Trzeba nauczyć się z tym żyć”, „Rak musi boleć”.

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem wielokrotnie zwracała uwagę, że leczenie farmakologiczne bólu należy do obowiązków lekarzy wszystkich specjalności. Z tego względu działania Ministerstwa Zdrowia związane z obowiązkiem edukacji na temat leczenia bólu przez środowisko lekarskie, stanowią istotny punkt wyjścia dla dalszych działań w zakresie zabezpieczenia pacjentom warunków do życia bez bólu, które w przekonaniu pacjentów, powinno zostać uznane za jeden z priorytetów zdrowia publicznego. 

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023