Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czas na onkologię!

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 17 lutego 2014 11:31

Czas na onkologię! - Obrazek nagłówka
W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na leczenie onkologiczne wzrosły w Polsce trzykrotnie. Niestety, wprost proporcjonalnie wzrosły także kolejki do tego leczenia. I to nie tylko dlatego, że nowotwory stały się epidemią XXI wieku. Gdzie więc leży przyczyna?

W ciągu ostatnich 10 lat wydatki na leczenie onkologiczne wzrosły w Polsce trzykrotnie. Niestety, wprost proporcjonalnie wzrosły także kolejki do tego leczenia. I to nie tylko dlatego, że nowotwory stały się epidemią XXI wieku. Gdzie więc leży przyczyna? Niektórzy natychmiast wypowiadają magiczne już słowo: limit, chętnie czyniąc go odpowiedzialnym za wszelkie zło. Tymczasem prawdziwe problemy nie wynikają tylko z niedostatku pieniędzy. Pierwszą przyczyną wydaje się być zła organizacja systemu, ale system to nie jest przecież bezosobowa machina. Tworzą go ludzie, którzy powinni działać w sposób przemyślany, dla dobra pacjentów.

Od lat brakuje regionalnych planów zabezpieczenia zdrowotnego, co skutkuje namnażaniem klinik, które liczą na finansowanie z NFZ. Stawiają płatnika pod ścianą, a ten często rozdrabnia środki, tracąc z pola widzenia to, co powinno być nadrzędnym celem, czyli płacenie za efekt leczenia, a nie za wykonaną procedurę. Istniejące placówki ostro ze sobą konkurują, niestety, nie skutecznością leczenia, a skutecznością zdobywania pieniędzy z Funduszu. System opieki onkologicznej jest rozproszony i zróżnicowany: wielkie molochy versus małe kliniki, państwowe versus prywatne, leczące kompleksowo versus te, które oferują wybiórcze procedury, np. radioterapię czy chemioterapię ambulatoryjną.
W tym gąszczu błąka się pozostawiony sam sobie pacjent. Przerażony chorobą, która go dotknęła i zmęczony szukaniem pomocy praktycznie na własną rękę, w przypadkowy sposób wyznaczający swoją indywidualną ścieżkę terapeutyczną. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze tlący się od dawna, a ostatnio wybuchający widocznym płomieniem konflikt w środowisku medycznym co do kształtu systemu opieki onkologicznej.

Kto podejmie się wypracowania kompromisu? Czy będzie to Ministerstwo Zdrowia, które jak dotąd unika sprecyzowania stanowiska? Jedno jest pewne: jak tak dalej pójdzie, stare przysłowie straci sens: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Tym razem NIE skorzysta. Bo tym trzecim jest pacjent.

Artykuł jest słowem wstępnym do lutowej Służby Zdrowia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Msolecka
Felieton

Mniej niż zero

22 marca 2023