Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejne kroki w walce z bólem polskich pacjentów

MedExpress Team

Szymon Chrostowski

Opublikowano 4 kwietnia 2014 13:38

Kolejne kroki w walce z bólem polskich pacjentów - Obrazek nagłówka
Debata w Ministerstwie i okazane zrozumienie dla postulatów pacjentów pozwalają patrzeć z optymizmem na najbliższe miesiące, podczas których planowanych jest szereg działań edukacyjnych skierowanych do lekarzy a także zmian systemowych ułatwiających pacjentom dostęp do leczenia bólu (m.in. wydłużenie ważności recepty Rpw z możliwością wypisania kuracji na 3 miesiące).

Działania Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” stały się w ostatnich tygodniach, impulsem do podjęcia szerszej dyskusji na temat poprawy jakości leczenia bólu w Polsce. W dniu 27 marca 2014 roku na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia wzięliśmy udział w debacie z ekspertami – specjalistami leczenia bólu i medycyny paliatywnej, na temat problemów w leczeniu bólu. Gospodarzem spotkania był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Pan Igor Radziewicz – Winnicki.

Szczególne zainteresowanie wywołują plany Resortu w zakresie rozliczania szpitali z wykonywania procedur i zasad postępowania w uśmierzaniu bólu. Liczymy na to, że przeprowadzanie oceny jakości leczenia bólu i egzekwowanie wyników tych analiz stanie się regularną praktyką. Ministerstwo przewiduje także wprowadzenie zmian legislacyjnych m.in. w zakresie zniesienia różnych poziomów odpłatności za ten sam lek w zależności od wskazań. Niedopuszczalna jest aktualna sytuacja, że system refundacyjny różnicuje ból w zależności od jednostki chorobowej, chociaż pacjentów boli tak samo. Ograniczony dostęp do leczenia bólu zaczyna się już na etapie edukacji lekarzy. Podczas debaty z zainteresowaniem słuchałem Profesora Jana Dobrogowskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, który zwracał uwagę że, najważniejszym problemem dotyczącym właściwego uśmierzania bólu ostrego i leczenia przewlekłego w Polsce i za granicą jest poziom edukacji lekarzy. Mamy niedoskonałe kształcenie zarówno na studiach przed uzyskaniem dyplomu i podyplomowych. Teoria na temat leczenia bólu powinna stanowić element wszystkich przedmiotów klinicznych. Przed nami zatem jest jeszcze wiele pracy. Niemniej debata w Ministerstwie i okazane zrozumienie dla postulatów pacjentów, pozwalają patrzeć z optymizmem na najbliższe miesiące, podczas których planowanych jest szereg działań edukacyjnych skierowanych do lekarzy a także zmian systemowych ułatwiających pacjentom dostęp do leczenia bólu (m.in. wydłużenie ważności recepty Rpw z możliwością wypisania kuracji na 3 miesiące).

Leczenie bólu stanowi nieodłączną część walki z rakiem, o czym mówiliśmy także podczas rozdania nagród w tegorocznym plebiscycie „Rak to się leczy” 3 kwietnia 2014 roku. W kategorii nr.1 „Człowiek najbardziej zaangażowany w walkę z rakiem”, pierwszą nagrodę otrzymaładr n. med. Aleksandra Ciałkowska- Rysz – Konsultant  Krajowy w dziedzinie Medycyny Paliatywnej. Pani Doktor z zaangażowaniem wspiera działania Koalicji na Rzecz Walki z Bólem, tym bardziej cieszymy się z tego wyróżnienia i serdecznie gratulujemy.

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Msolecka
Felieton

Mniej niż zero

22 marca 2023