Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Polityczna poprawność nie wyleczy ochrony zdrowia

MedExpress Team

Marcin Szulwiński

Opublikowano 5 czerwca 2014 15:09

Polityczna poprawność nie wyleczy ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Parasol ochronny, jaki przez te wszystkie lata nad ochroną zdrowia roztaczano, hamował zmiany, które w innych sektorach gospodarki już dawno nastąpiły. Tam sukces budowano w oparciu o wolny rynek, prywatyzację i konkurencję. W ochronie zdrowia te mechanizmy zafunkcjonowały w minimalnym stopniu.

25 lat po odzyskaniu wolności, ponad 40 proc. Polaków w badaniach opinii, jako największy problem do rozwiązania wskazuje służbę zdrowia. W ostatnim ćwierćwieczu mało było bardziej chronionych usług publicznych niż ochrona zdrowia. Jedną niedokończoną reformę zastępowano kolejną. Często pod wpływem protestów którejś z grup zawodowych, zdesperowanych pacjentów lub tragicznego zdarzenia, którymi żyły media, a wraz z nimi opinia publiczna. W konsekwencji mamy chaos, niezadowolonych pacjentów i rekordowo zadłużone szpitale.

Parasol ochronny, jaki przez te wszystkie lata nad ochroną zdrowia roztaczano, hamował zmiany, które w innych sektorach gospodarki już dawno nastąpiły. Tam sukces budowano w oparciu o wolny rynek, prywatyzację i konkurencję. W ochronie zdrowia te mechanizmy zafunkcjonowały w minimalnym stopniu. Co gorsza, po 25 latach przemian coraz częściej słychać, że w ogóle nie powinny mieć miejsca, bo „zdrowie to nie towar, a szpital to nie fabryka“. Obecne plany na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia sprowadzają się do centralnego planowania i zwiększenia nadzoru urzędników nad systemem i są bardziej wyrazem politycznej poprawności niż przemyślaną strategią. Raczej zakonserwują obecną sytuację niż otworzą drzwi do zmian i rzeczywiście poprawią sytuację pacjentów.

Centralne planowanie skompromitowało się już dawno. Polityczna poprawność to trwanie, a nie rozwój. Gdyby przed 25 laty pierwszy demokratyczny premier i jego ministrowie kierowali się polityczną poprawnością, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy.

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Michal-Modro-3
22 stycznia 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN – nowa nadzieja w onkologii!

13 lutego 2023