Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Farmaceuta powinien zajmować się lekami, a nie wymazami

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 30 grudnia 2022 13:56

Farmaceuta powinien zajmować się lekami, a nie wymazami - Obrazek nagłówka

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie stwierdził, że „wykonywanie testów skojarzonych na COVID-19, grypę i RSV to klasyczny przykład możliwości wykorzystania potencjału farmaceutów zatrudnionych w aptekach, wdrożenie tej usługi w aptece pozwoli na odciążenie systemu ochrony zdrowia i umożliwi lekarzom POZ na skupienie się tylko na leczeniu pacjentów z potwierdzoną infekcją.”

Test COMBO Antygen na grypę A/B + COVID-19 + RSV jest testem immunochromatograficznym przeznaczonym do samokontroli - do użytku domowego.

Test antygenowy Fluorecare to zestaw combo antygenów SARS-CoV-2 + grypa A/B + RSV. Ten auto-test jest certyfikowany przez Unię Europejską do użytku domowego i jest przeznaczony do samokontroli.

Oprócz wyżej wymienionych testów w aptece można kupić na przykład pojemnik na mocz i pojemnik na kał co wcale nie oznacza, że można je wykorzystać w aptece tylko należy to zrobić w domu.

Dużym błędem było wprowadzenie testowania do aptek ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami. Apteki nie mogą stawać się punktami wymazowymi kosztem podstawowej działalności. Testy na COVID-19 w aptekach to więcej niż fiasko – to klęska. Ponadto minister zdrowia zakpił sobie z farmaceutów ponieważ bezpłatnie testy w aptekach mogły być wykonywane zaledwie przez dwa miesiące.

Pobierany wymaz jest potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym. Ekspozycja zawodowa jest to narażenie pracownika na oddziaływanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Naczelna Rada Aptekarska powinna podejmować działania, które zmniejszają a nie zwiększają narażenie farmaceutów na zagrożenia epidemiczne ponieważ farmaceuci w ramach swoich kompetencji i podstawowej działalności muszą zagwarantować społeczeństwu bezpieczeństwo lekowe.

W Polsce rocznie jest wystawianych około 300 milionów recept. Wiadomo, że około 25% wizyt stanowią tzw. wizyty receptowe w celu przepisania recept na leki stosowane w chorobach przewlekłych czyli dotyczy to około 75 milionów recept. Właśnie tyle recept mogliby wystawiać farmaceuci i to byłoby prawdziwe odciążenie systemu ochrony zdrowia. Wystawianie recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego powinno być priorytetem a nie wykonywanie wymazów czyli „grzebanie w nosie”.

Podobne artykuły

Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Kursy kwalifikacyjne

1 lutego 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Było źle, a jest jeszcze gorzej

11 stycznia 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Znowu za późno

3 stycznia 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
17 maja 2024
Sutkowski-WnZ-naziwsko-kanapa
#WyszłoNaZdrowie

Za co ludzie kochają lekarzy rodzinnych?

17 maja 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023