Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Związki partnerskie, zdrowie i przepaść

MedExpress Team

Maciej Gajewski

Opublikowano 6 lutego 2013 21:01

Związki partnerskie, zdrowie i przepaść - Obrazek nagłówka
Opieka zdrowotna w Polsce, podobnie jak istotne kwestie obyczajowe pokazują, jak daleko pozostajemy poza głównym nurtem w porównaniu z resztą Europy.

Dwie całkowicie niezwiązane ze sobą wiadomości przykuły dzisiaj moją uwagę i sprowokowały jedną, wspólną już obserwację.

Pierwsza to wypowiedź premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w sprawie zmian prawnych umożliwiających zawieranie małżeństw parom homoseksulanym. Niby nic dziwnego, ale jednak wypowiedział się polityk reprezentujący prawicową, konserwatywną opcję polityczną! Przed oczami od razu pojawił się obraz z polskiego parlamentu, podczas "dyskusji" na temat związków partnerskich. Jedno skojarzenie: niewyobrażalna przepaść, jaka nas dzieli w kwestiach obyczajowych od Europy.

Druga informacja to cytowane za Faktem dane dotyczące okresu oczekiwania na wybrane świadczenia zdrowotne w różnych miejscach w Polsce. Do kardiologa dziecięcego w Warszawie 500 dni, a do ortopedy w Kościanie 913 dni!! To tylko kilka przykładów, a refleksja jedna: zabójcza przepaść, jaka nas dzieci w kwesiach zdrowotnych od Europy.

Opieka zdrowotna w Polsce, podobnie jak istotne kwestie obyczajowe, pokazują, jak daleko pozostajemy w Polsce poza głównym nurtem. W ochronie zdrowia mamy do czynienia z ekstremalną już formą racjonowania świadczeń, na zdrowie wydajemy najmniej środków publicznych per capita w Europie. Co będzie za 5–10 lat, kiedy populacja pacjentów potrzebujących leczenia zacznie bardzo szybko rosnąć? Być może już dzisiaj powinniśmy zacząć umawiać się na wizyty lekarskie w 2020 roku?

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Kobieta z dzieckiem

24 lutego 2023