Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy TVP prowadzi akcję antyszczepionkową?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2016 08:13

Czy TVP prowadzi akcję antyszczepionkową? - Obrazek nagłówka
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz pisze w tej sprawie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Maciej Hamankiewicz w liście do Jacka Kurskiego wzywa do zaprzestania publikacji na stronie internetowej tvp.pl. programu „Szeptem” odc. 5. - Z niepokojem o zdrowie polskiego społeczeństwa Naczelna Rada Lekarska przyjęła program telewizyjny wyemitowany w dniu 4 listopada 2016 roku w Telewizji Polskiej na kanale TVP2 w programie p.t. „Szeptem” odc. 5. - pisze Hamankiewicz - Sposób prowadzenia, dobór gości, materiał publicystyczny wskazywały na przeprowadzaną przez Telewizję Polska akcję antyszczepionkową. Program wydawał się mieć na celu wywołanie niepokoju wśród osób, które decydują się na szczepienia. Przedstawienie tematu szczepień w Polsce w sposób nawołujący do odstępowania od szczepienia kłóci się z misją publiczną Telewizji Polskiej - dodaje prezes NRL i przypomina, że problemem społecznym w Polsce jest niska wyszczepialność, a wyemitowany program w przybranej formie na pewno nie pomógł w zwiększeniu świadomości obywateli co do konieczności szczepień.
Dodatkowo Hamankiewicz wskazał, że zaproszony do programu gość, pan Ryszard Grzebyk, nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy, co oznacza, że nie posiada prawa wykonywania zawodu lekarza i nie wykonuje tego zawodu. Został jednak przedstawiony jako „doktor medycyny naturalnej", czyli przedstawiony tytułem w Polsce nie funkcjonującym. Mogło to wprowadzać widza w błąd co do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych pana Ryszarda Grzebyka. Treści, które prezentował, jeszcze bardziej sugerowały, że rości sobie prawo do prezentowania wiedzy medycznej, co nie powinno mieć miejsca. Zdaniem Hamankiewicza Telewizja Polska nie powinna również akceptować promowania książki autorstwa Ryszarda Grzebyka. Poprzez sposób prezentowania tej publikacji widz mógł odnieść mylne wrażenie, że jest to publikacja naukowa akceptowana przez środowisko lekarskie.
- Zobowiązanie Ministra Zdrowia oraz Pana Prezesa w sierpniu bieżącego roku do współpracy przy tworzeniu audycji związanych z profilaktyką zdrowia i kształtowaniem postaw prozdrowotnych dało nadzieję, że takie programy, jak wyemitowany 4 listopada 2016 roku program „Szeptem”, będą zgodne z tym zobowiązaniem. Z ubolewaniem stwierdzam, że tak się nie stało. Trudno bowiem uwierzyć, że Ministerstwo Zdrowia podpisałoby się pod taką formułą programu - przypomina Hamankiewicz.
Źródło: NIL

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także