Farmaceutyczny liść na słońce

NewsBeat Social/Youtube
Holenderscy naukowcy stworzyli zaawansowany technologicznie sztuczny „liść”, który pod wpływem promieniowania słonecznego może syntezować niemal dowolne cząsteczki aktywne farmakologicznie.
Tomasz Kobosz 2016-12-31 11:55

Szkielet liścia wykonano z silikonu, zaś jego najważniejszym elementem są luminescencyjne koncentratory słoneczne, otaczające (i oświetlające) cienkie kanaliki, którymi przepływa płyn i w których zachodzą reakcje chemiczne potrzebne do wytwarzania leków. Urządzenie jest na tyle wydaje, że może pracować skutecznie nawet przy pewnym zacienieniu.

– Teoretycznie, za pomocą naszego „liścia” możliwe będzie błyskawiczne wytworzenie potrzebnego leku gdziekolwiek na Ziemi, np. w trudno dostępnych rejonach tropikalnych, gdzie nie jest łatwo dowieźć leki wymagające przechowywania w chłodzie. Ale nie tylko na Ziemi, także na stacjach kosmicznych czy podczas misji na Marsie – mówi Timothy Noel, główny badacz.

Farmaceutyczny „liść” może też znaleźć zastosowanie w medycynie wojskowej, szybko dostarczając leków żołnierzom przebywającym na terenach objętych walkami.

Źródło: Science World Report

PDF

Zobacz także

comments powered by Disqus