Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Depresja w chorobie dwubiegunowej wymaga właściwego podejścia.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 lutego 2024 12:41

Depresja w chorobie dwubiegunowej wymaga właściwego podejścia. - Obrazek nagłówka
Choć o depresji mówimy najczęściej jako o samodzielnej jednostce chorobowej, to warto mieć świadomość, że może ona pojawiać się w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Rodzi to wyzwania związane z diagnozowaniem i leczeniem. Niestety, nie wszystkie opcje w farmakoterapii są w Polsce dostępne dla pacjentów pediatrycznych.

Jak sama nazwa wskazuje, choroba afektywna dwubiegunowa przebiega z różnymi epizodami: depresji, maniakalnymi, hipomaniakalnymi, bądź mieszanymi.

– Badania naukowe z całego świata wyraźnie pokazują, że u dzieci i nastolatków choroba afektywna dwubiegunowa częściej zaczyna się epizodem depresji. Szacuje się, że ponad połowa młodych osób zaczyna właśnie od epizodu depresji. Niepokojące jest to, że ponad 80 proc. tych dzieci jest w związku z tym błędnie leczonych – mówi dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy ds. psychiatrii dzieci i młodzieży.

Tymczasem rozpoznanie epizodu depresji prowadzi do zupełnie innego postepowania, niż w przypadku rozpoznania choroby afektywnej dwubiegunowej z epizodem depresji.

– W zaburzeniach depresyjnych mówimy o kompleksowości, czyli oddziaływaniu psychospołecznym i kiedy zachodzi konieczność – wsparciu w postaci farmakoterapii. Natomiast w chorobie afektywnej dwubiegunowej, tak jak w schizofrenii, absolutną podstawą jest farmakoterapia. Trzeba uregulować biologię ośrodkowego układu nerwowego i wtedy równolegle włączane są oddziaływania psychospołeczne – wskazuje konsultant krajowa.

Niestety, leczenie farmakologiczne nie jest w Polsce optymalnie skrojone na miarę potrzeb pacjentów pediatrycznych. Okazuje się, że większość leków nie ma u nas rejestracji u pacjentów poniżej osiemnastego roku życia. Na świecie leki te w wielu przypadkach nie tylko mają taką rejestrację, i to nawet od dziesiątego roku życia, ale i rekomendacje towarzystw naukowych i ekspertów.

– Jako konsultant bardzo zabiegam o wsparcie, głównie jeśli chodzi o leczenie naszych małoletnich pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową z epizodem depresji w przebiegu tej choroby. Mamy cząsteczkę czynną, która jest jako jedyna teraz rekomendowana i cechuje się udowodnioną skutecznością, z badaniami klinicznymi prowadzonymi na całym świecie i ponad dwuletnią obserwacją. Cechuje się ona efektywnością, bezpiecznym profilem działania, małą ilością działań niepożądanych. Bardzo nam zależy, żeby nasi pacjenci, podobnie jak chorzy dorośli, mogli korzystać z tych nowych form terapii – mówi dr Aleksandra Lewandowska.

Jak podkreśla konsultant krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, choroba dwubiegunowa to schorzenie przewlekłe i im wcześniej zaczniemy efektywne, bezpieczne leczenie, tym większa jest szansa na powrót do zdrowia i odpowiedniej jakości życia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.