Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Leszek Borkowski: żeby walczyć skutecznie z rakiem, trzeba mieć dostęp do odpowiednich leków

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 12 sierpnia 2016 10:14

Leszek Borkowski:  żeby walczyć skutecznie z rakiem, trzeba mieć dostęp do odpowiednich leków - Obrazek nagłówka
Mąż Urszuli Jaworskiej walczy z nowotworem trzustki. Ale jest szansa na uratowanie mu życia - mówi dr Leszek Borkowski z Fundacji Razem w Chorobie.

Temat leczenia raka trzustki wraca coraz częściej, a ostatnio za sprawą apelu Urszuli Jaworskiej, której mąż choruje na raka trzustki. Niedawno pożegnaliśmy Andrzeja Urbańskiego. Czy nadal jest to choroba, z którą nie można wygrać?

Rak jest chorobą, z którą trudno się walczy. Myślę, że to najlepsza definicja chroniąca pacjentów. Ale, żeby walczyć skutecznie trzeba mieć dostęp do odpowiednich produktów leczniczych, które w badaniach klinicznych oraz w praktyce klinicznej w innych krajach wykazują znaczącą efektywność. Jeśli chodzi o nowotwory trzustki to pojawiają się pewne produkty lecznicze niosące nadzieję na przedłużenie życia pacjentom.

Przywołam tu jeszcze jedną znaną osobę – Krzysztofa Kolbergera, bo jest on przykładem człowieka, który zmagał się przez lata z tą chorobą, i który przełamał tabu mówienia o raku trzustki. Czy w przypadku raka trzustki jest realne pokonywanie jej kolejnych etapów?

Zacznę od tego, że rak nie może być tematem tabu. Trzeba w sposób otwarty mówić o problemach związanych z leczeniem, ponieważ tylko wtedy uzyskamy większą efektywność leczenia. Nie podoba mi się to, że kiedy któryś z celebrytów choruje, robi się duży szum i wtedy mówimy o chorobie. Natomiast, kiedy dotyczy ona zwykłych ludzi z ulicy, nas, wtedy zainteresowanie jest niższe.

Czy są innowacyjne terapie dostępne cenowo dla polskich pacjentów?

Tak. W przypadku nowotworu trzustki myślę, że terapia nab-paklitakselem jest tania. Jej koszt to około sześć tysięcy złotych miesięcznie. Więc jest dostępna dla części chorych. Ale, powtarzam, tylko dla części chorych. Państwo powinno tu wykonać ruch w dobrą stronę i udostępnić ludziom ten lek, bo jest tani i nie obciąży budżetu.

Czy Pana zdaniem, farmakologa klinicznego i pacjenta, można wskazać przyczyny ograniczeń w dostępnie do innowacyjnych leków?

W mojej opinii nie ma żadnych zasadnych przyczyn ograniczenia dostępu, ponieważ, po pierwsze, lek jest tani i efektywny kosztowo, po drugie, w porównaniu z innymi stosowanymi lekami jest skutecznym i interesującym lekiem, czyli ma tzw. skuteczność terapeutyczną.  Te dwie rzeczy skuteczność kosztowa i terapeutyczna nakazują refundować ten lek. Nie ma, powtarzam, uzasadnienia, i mówię to jako farmakolog kliniczny, żeby ten lek nie był dostępny dla pacjentów. 

Podobne artykuły

Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

w-pigulce-0311
3 listopada 2022
w-pigulce-0302
3 lutego 2023
w-pigulce-1502
15 lutego 2023
w-pigulce-2002
20 lutego 2023
w-pigulce-2702
27 lutego 2023