Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Angelina Jolie usunęła jajniki

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 24 marca 2015 09:07

Angelina Jolie usunęła jajniki - Obrazek nagłówka
Hollywoodzka aktorka Angelina Jolie poddała się operacji usunięcia jajników. Operacja miała charakter prewencyjny.
[caption id="attachment_12437" align="alignnone" width="620"]fot. Philipp von Ostau, Wikimedia Commons fot. Philipp von Ostau, Wikimedia Commons[/caption]

Hollywoodzka aktorka Angelina Jolie poddała się operacji usunięcia jajników. Operacja miała charakter prewencyjny.

W liście do New York Times'a Angelina Joli poinformowała o operacji. - Posiadanie wadliwego genu BRCA1 dawało 50 proc. szans, że zachoruję na raka jajnika. Postanowiłam przejąć nad tym kontrolę i walczyć o swoje zdrowie – napisała aktorka. Miała podwyższone markety zapalne - Lekarz od razu skierował mnie do chirurga. Powiedziałam sobie, że muszę zachować spokój. Od razu zadzwoniłam do męża.

Okazało się, że to nic poważnego, jedna Angelina Joli zdecydowała się profilaktycznie usunąć jajniki.

Według najnowszych danych rak jajnika jest co roku diagnozowany u 3,5 tys. Polek. O profilaktyce raka jajnika mówi prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie.

Na czym polega profilaktyka raka jajnika?

Podstawową profilaktyką w przypadku raka jajnika jest badanie ginekologiczne i poddanie się temu badaniu. Wizyta w poradni nie ma polegać tylko na rozmowie. Pacjentka przychodzi po to, aby ją lekarz ginekologicznie zbadał, a nie porozmawiał i wypisał tabletki. Każda kobieta powinna być zbadana. I jeżeli są nieprawidłowości, to powinna być ukierunkowana w tym, żeby zrobić badania ultrasonograficzne.

A jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości w zwykłym badaniu ginekologicznym, to czy każda kobieta powinna raz w roku robić USG?

Oczywiście, w tej chwili to jest tzw. trzecia ręka. Jeśli są małe zmiany, to można czegoś nie wybadać ginekologicznie i to po to jest ta ultrasonografia, żeby udoskonalić badanie ginekologiczne. Ale uczulam, że sama ultrasonografia nie wystarczy. To musi być najpierw badanie ginekologiczne, a potem ultrasonografia.

Co powinna zrobić kobieta, która w rodzinie ma przypadki zachorowania na raka jajnika?

Powinna zgłosić się do poradni genetycznej. Wykrycie genu BRCA1 i BRCA2 nie jest równoznaczne z wystąpieniem choroby, natomiast uczula pacjentki na to, żeby się monitorować. Natomiast u tych pacjentek, które są dodatnie BRCA i był rak piersi mówi się jako o profilaktyce w ginekologii o wycięciu gonad po 35. roku życia i po skończonym rozrodzie. Jest to bardzo trudny temat, bo wskazania genetyczne, jeśli istnieją, to jest jedna rzecz, natomiast musi być także zgoda psychologa. I przede wszystkim świadoma zgoda pacjentki, która w tak młodym wieku jest pozbawiona jajników i jajowodów. Natomiast koniecznie są badania genetyczne i to uczula pacjentki, by częściej się zgłaszać do lekarza, poza tym te pacjentki są objęte w poradni genetycznej wcześniejszą opieką. Jest to grupa objęta ściślejszą obserwacją.

Przypomnijmy:

Wcześniej aktorka przeszła obustronną mastektomię w obawie przed chorobą. Według lekarzy aktorki ryzyko zachorowania na raka piersi wynosiło w jej przypadku 87 procent.

Zabiegi zostały przeprowadzone w okresie od 2 lutego do 27 kwietnia. Aktorka postanowiła napisać o swoich operacjach, by inne kobiety mogły czerpać z jej doświadczeń.

Zdaniem prof. Tadeusza Pieńkowskiego z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, z medycznego punktu widzenia zabieg nie jest niczym szczególnym. – Obustronna mastektomia jest znanym i od wielu lat stosowanym sposobem zmniejszania ryzyka zachorowania na raka piersi. Stosuje się ją u pacjentek, które mają zmutowany gen BRCA1 lub BRCA2 lub u osób, które są obciążone genetycznie – mówi prof. Pieńkowski i dodaje, że nie ma innej metody, która może tak skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania niemalże do zera.

Lekarz sam takie zabiegi wykonywał wielokrotnie, zdaje jednak sobie sprawę z tego, że zabieg ten w różnych populacjach i grupach społecznych jest różnie akceptowalny. – Na pewno nie wszystkie kobiety dałyby się przekonać do takiego rozwiązania i na pewno takiej decyzji nie podejmuje się w pięć minut – komentuje Pieńkowski. Podkreśla też, że decyzja o takim zabiegu jest wieloetapowa i każdorazowo jego zespół zwraca się z prośbą o konsultację do psychologa i onkologa klinicznego.

 Źródło: rmf24.pl/medexpress

Czytaj także: Były wiceminister zdrowia uniewinniony

 

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.