imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego

Jolanta Kwaśniewska:

Trzeba oswoić starość

Iwona Schymalla
30 września 2013 07:00

jolanta kwasniewska_format

O swoim stosunku do starości, nowej kampanii społecznej, a także przełamywaniu barier z Jolantą Kwaśniewską, prezes Fundacji Porozumienie bez barier, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl.

Iwona Schymalla: Przygotowuje Pani nową kampanię społeczną , która uczy nas, jak zadbać o zdrową spokojną i szczęśliwą starość. Czy to w ogóle możliwe?

Jolanta Kwaśniewska: Oczywiście, że możliwe, musimy tylko zmienić nasze nastawienie do starości. Musimy zaczynać od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki żywieniowe, uczyć aktywnego trybu życia i ciekawości świata. Pulchne dziecko faszerowane słodyczami może mieć wraz z upływem lat ogromne problemy zdrowotne. Powinniśmy trafiać z naszym przekazem do różnych grup pokoleniowych. Trzeba oswoić starość, zrozumieć, że jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to my decydujemy, jaka będzie jakość naszej egzystencji w starszym wieku. „Trzeba oswoić starość” – to hasło naszej nowej kampanii, która będzie jednoczyć ekspertów z różnych dziedzin: lekarzy, psychologów, animatorów kultury, działaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W działania mojej fundacji angażują się osoby, które dobrze znamy i lubimy, które potrafią pogodzić się z mijającym czasem,  takie jak Urszula Dudziak czy Irena Santor. Potrzebujemy zmiany myślenia o starości, międzypokoleniowego dyskursu i współpracy różnych  środowisk.

Co zrobić, aby starsze osoby nie doświadczały wykluczenia społecznego.

Po pierwsze. W Polsce starość ma zabarwienie pejoratywne. Winniśmy seniorom godność i szacunek. Warto wykorzystywać ich potencjał, mądrość i doświadczenie. Ograniczona sprawność czy choroby sprawiają , że starsi ludzie zamknięci w domu skazani są na samotność. Bardzo często ludzie w wieku 60+ są wykluczeni z rzeczywistości cyfrowej, internetowej. Chcemy stworzyć  takie miejsce, gdzie młodzi będą pomagać starszym oswajać nowoczesne technologie. Docelowo chcemy stworzyć Centrum Dialogu Międzypokoleniowego. Będzie tam możliwość dyskutowania i wspierania się, wzajemnego czerpania z siebie. Temat starzenia się i starości wymaga przełamania licznych stereotypów i zakrojonego na szeroką skalę dyskursu.

Co Pani myśli o upływającym czasie? Jak Pani dba o swoją przyszłość?

Każdy z nas musi być odpowiedzialny za siebie. Odkładajmy chociaż niewielką część swoich dochodów, żeby mieć nawet skromny kapitał na przyszłość. Racjonalnie nimi gospodarujmy. Jeśli mamy środki – nauczmy się też inwestować. Nikt, tak jak my sami, nie zadba o nasze emerytury. Najważniejsza jest jednak troska o zdrowie i kondycję fizyczną. Korzystajmy z badań profilaktycznych i programów screeningowych. Wyprzedzajmy chorobę, bądźmy świadomi i odpowiedzialni.

Fundacja powstała 1997 i zrealizowała wiele kampanii prozdrowotnych, m.in. „Możesz zdążyć przed rakiem”, „Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien”. Czy nie jest tak, że wypełniacie zadania, które należą do instytucji rządowych.

Zarządzanie opieką zdrowotną w Polsce do wielkie wyzwanie. Byłoby świetnie , gdyby kompleksowe kampanie prozdrowotne były przygotowywane, finansowane i realizowane przez państwo. Wiemy jednak,  że budżet Państwa i budżet Ministerstwa Zdrowia nie są z gumy i nigdy nie starcza na wszystkie potrzeby .Dlatego  takie jak  moja fundacja, mogą i spełniają ważną rolę w uzupełnianiu jego powinności. .

Wielu ludzi spogląda na Panią jak na wzorzec zachowań prozdrowotnych. Czy stosuje się Pani do zaleceń ekspertów, z którymi Pani współpracuje?

Staram się bardzo dbać o siebie i o swoją rodzinę. To ja pilnuję terminów badań profilaktycznych i zdrowego gotowania. Zaraziłam męża pasją do jazdy na nartach. Kocham ten sport i cieszę się, że mój mąż także stał się doskonałym narciarzem. Na co dzień doskonałą formą relaksu jest dla mnie nordic walking, a dla nas obojga  spacery z psami.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 • Andrzej

  Ble, ble, ble…dwienudne pancie w mdlej gadce..

 • Gondol Jerzy z Wisły

  Jazda na nartach na bani może być niebezpieczna!!!

  • Alehandro Posampas

   Olek!!!! Olek!!!! Olek!!!!

 • Henryk

  Oswoic starosc-to jakas lamiglowka logiczno-wyrazowa.
  Chodzi o akceptacje starzenia sie juz w dziecinstwie (przez bezposredni wplyw dziadkow). Przez dziadkow, ktorzy musza miec wplyw na wychowanie wnukow, a nie byc tylko od niedzieli i czekolady. Dziadkow- ktorzy dzwigna sie z upadlosci starczej. Inna sprawa, to zmienic nastawienie spoleczne, ze starzy sa zawalidroga w rozwoju spoleczenstwa. Trzeba zmienic, ze tylko mlodzi prowadza do sukcesu. Jakiego sukcesu- utopii. Trzeba sie uczyc od Niemcow, od Zachodu. Tam czlowiek stary ma swoja pozycje, ktora moze z innych powodow ale jest o niebo lepsza od ludzi starych ze Wschodu. Im dalej na wschod tym gorzej.

 • Henryk

  PS.
  Wczoraj z niemieckiego programu TV dowiedzialem sie, ze z powodu biedy Gracy wycofuja dziadkow z domow starosci do domu. Robia to dlatego, ze czesto tylko emerytura dziadkow jest zrodlem podstaw finansowych rodziny. Moze i w Polsce tak bedzie? Dlug publiczny rosnie w zastraszajacym tempie i moze Pani Kanclerz zarzadzi nam niebawem bolesne oszczednosci jak i Grekom?

  • Polkot

   A nie powiedzieli że Niemcy coraz częściej umieszczają swoich dziadków w polskich Domach Opieki?Jak tak dalej pójdzie to, za niedługo nasi seniorzy będą sobie wypoczywać na Krymie… w postsowieckich bazach wojskowych :)

Przejdź do: Ludzie