Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Łuszczycowe zapalenie stawów: Cieszymy się, kiedy rozszerza się asortyment leków

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 21 czerwca 2017 13:59

Łuszczycowe zapalenie stawów: Cieszymy się, kiedy rozszerza się asortyment leków - Obrazek nagłówka
Fot. Medexpress TV
Jak wygląda w Polsce leczenie łuszczycowego zapalenia stawów? O tym z prof. Eugeniuszem Kucharzem, prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego rozmawia Alicja Dusza.

Łuszczycowe zapalenie stawów co to za choroba? Kogo najczęściej dotyka?

To rzadka choroba, nie do końca poznana. Dotyka często stosunkowo młodych ludzi i charakteryzuje się współistnieniem zapalenia stawów oraz zmian łuszczycowych, ale także szeregiem innych zmian. Choruje cały człowiek, nie tylko jego narządy.

Jak wygląda leczenie tej choroby i czy pacjenci są właściwie zaopiekowani?

Pacjenci trafiają najczęściej do dermatologa albo reumatologa, ponieważ choroba uwidacznia się na początku czasami zapaleniem stawów, a czasami zmianami skórnymi. Leczenie musi być kompleksowe i prowadzone specjalistycznie. Choroba ma różne oblicza, od postaci lekkich, niewielkie zapalenia stawów, po postacie zniekształcające. Podobnie ma się z łuszczycą, która może występować tylko na paznokciach albo dotyczyć dużych powierzchni ciała. Nieleczona prowadzi często do inwalidztwa. Jest poza tym dużą uciążliwością dla chorych,  znacznie obniża jakość życia również skracając go, jak wszystkie choroby zapalne.

Jeśli chodzi o agresywną postać choroby, czy pacjenci mają odpowiednie leki?

Nie znamy leków przyczynowych. Leczenie jest ukierunkowane przede wszystkim na te zmiany, które najbardziej choremu dokuczają, dominują w jego obrazie chorobowym. Jest to zarówno leczenie dermatologiczne jak i reumatologiczne. Reumatologiczne leczenie obejmuje całą gamę leków przeciwzapalnych, również leki biologiczne. Cieszymy się z leków, które działają na wiele zmian – zapalenie stawów, zmiany skórne.

Czy są leki niedostępne dla polskich pacjentów, osób niekwalifikujących się do leczenia biologicznego, albo takich, u których dotychczasowe leczenie nie działa?

Leczenie nie działa, niestety na wszystkich chorych. I cieszymy się, kiedy rozszerza się asortyment leków. Być może to wynika również z niejednolitości choroby. To, co my dziś nazywamy łuszczycowym zapaleniem stawów być może za kilka lat rozpadnie się na kilka jednostek chorobowych. Druga sprawa, to świadomość społeczna i lekarzy pierwszego kontaktu. To jest rzadka choroba i często przypisywana tylko dermatologom, albo tylko reumatologom. Jakiś ogromnych utrudnień nie ma, natomiast myślę, że cały proces od wystąpienia objawów do rozpoczęcia intensywnego leczenia można by przyspieszyć, również dzięki tej świadomości, bo zmiany paznokciowe mogą być rozpoznawane jako grzybica, czy, kiedy młodego człowieka bolą stawy, nie zawsze od razu kieruje się go do lekarza. Czasami choroby reumatyczne kojarzy się z chorobą zwyrodnieniową typową dla wieku starszego. Jest wiele takich czynników. Niejednolitość czynników patogenetycznych tej choroby sprawia, że kolejne leki przeciwzapalne mogą poszerzać grupę chorych, u których będzie leczenie skuteczne.

Czy są leki, którzy Panu brakuje w wachlarzu terapeutycznym?

Dostępność jest uwarunkowana czasami jakimiś ograniczeniami. Aczkolwiek chorzy najbardziej potrzebujący leczenia, otrzymują je. Oczywiście cieszymy się, gdy pojawiają się nowe leki, o nowym mechanizmie. Należy do nich, apremilast - lek jest już zarejestrowany, ale nie wiem jeszcze jak będzie wyglądać jego finansowanie.

Materiał powstał w ramach akcji edukacyjnej „Łuszczyca – choroba o wielu obliczach”, której partnerem jest firma Celgene Sp. z o.o.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także