Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia zmienia projekt ustawy o sieci szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 grudnia 2016 08:13

Ministerstwo Zdrowia zmienia projekt ustawy o sieci szpitali - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
Szpitale niezbędne dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków będą działać w ramach PSZ - zapewnia resort zdrowia.

Resort zdrowia przypomina, że celem projektowanych zmian jest zapewnienie stabilnego finansowania szpitalom, a nie ich likwidacja i wyjaśnia, zaś ryzyko zamykania placówek jest związane z obecną sytuacją, gdy szpitale nie mogą mieć pewności co do tego, czy w danym roku w ogóle otrzymają umowę z NFZ, ani jaka będzie wysokość przyznanych im środków. 

Projekt przewiduje szczególny tryb włączania szpitali do sieci
Projekt ustawy przewiduje szczególny tryb włączania do sieci podmiotów, które powinny być nią objęte ze względu na konieczność zapewnienia pacjentom na terenie danego województwa odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem, w sytuacji gdy takie podmioty lecznicze nie spełnią kryteriów określonych w rozporządzeniu i nie będą mogły zostać na tej podstawie zakwalifikowane do sieci, będą mogły zostać do niej włączone na podstawie decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ – po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia (art. 95n ust. 6). W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie również odstąpienie od wymogu posiadania izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Zgodnie z projektem PSZ (sieć szpitali) nie obejmuje opieki psychiatrycznej ani opieki długoterminowej. Z założenia do sieci powinny zostać włączone wszystkie szpitale, które mają podstawowe znaczenie dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej (szczególnie udzielające świadczeń w trybie „ostrym”). Placówki opieki psychiatrycznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze nie mają być włączane do PSZ, zatem projektowana ustawa nie zmienia ich sytuacji. Dotyczy to także placówek rehabilitacyjnych, które nie udzielają jednocześnie świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego.

- Obecnie, po uwagach zebranych w trakcie konsultacji MZ tworzy nową wersję projektu ustawy o sieci szpitali  – wyjasnia wiceminister Piotr Gryza. Na tym etapie prac jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by prezentować nowy projekt, czy mówić o konkretnych rozwiązaniach.

- Po rozpatrzeniu uwag do ustawy, które zbieraliśmy, by jak najlepiej przygotować wprowadzenie tak istotnej zmiany, modyfikowany będzie także projekt rozporządzenia. Zaproponowane w nim przepisy nie mogą być podstawą do wyciągania pochopnych wniosków dotyczących jakichkolwiek placówek medycznych. Na obecnym etapie prac nie jest możliwe wskazanie, ani ile podmiotów leczniczych będzie miało zagwarantowane finansowanie w ramach sieci szpitali, ani które szpitale nie wejdą do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) – czyli tzw. sieci szpitali - czytamy w komunikacie MZ. 

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szpitale, które są niezwykle istotne dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków (m.in. wymieniane na powielanej przez media liście: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Katowickie Centrum Onkologii czy Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich) będą funkcjonowały w ramach PSZ.

 

Źródło: mz.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.