Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ w sprawie wzrastającej śmiertelności Polaków

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 7 listopada 2017 12:15

MZ w sprawie wzrastającej śmiertelności Polaków - Obrazek nagłówka
Wiceminister zdrowia Piotr Gryza tłumaczy wzrost liczby zgonów w Polsce w pierwszym półroczu 2017 roku.

W interpelacji poselskiej do ministra zdrowia, posłanka Lidia Gądek zwróciła uwagę na to, iż zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2017 roku liczba zgonów w Polsce wzrosła do 14-stu tysięcy. Jest to wskaźnik nienotowany w naszym kraju od ponad pół wieku.

Ponadto, zgodnie z przytoczonymi przez posłankę danymi, w pierwszej połowie roku, schorzenia natury kardiologicznej stanowiły znacząco większy udział pośród wszystkich czynników wywołujących zgony, aniżeli w latach ubiegłych.

- Trudno nie przeciwstawić tych danych względem cięć na kardiologię, jakie nastąpiły z dniem 1 stycznia 2017 roku – pisze w interpelacji Lidia Gądek - W bieżącym roku, ministerstwo, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, zmniejszyło środki na leczenie interwencyjne nagłych stanów zagrożenia życia w kardiologii o prawie 40 proc. Tak drastyczna obniżka wycen z pewnością miała swoje odzwierciedlenie we wspomnianym wzroście śmiertelności. Jakby tego było mało, Minister Zdrowia zapowiedział już trzecią w tym roku obniżkę wycen procedur kardiologicznych. Zniesienie nielimitowanego finansowania leczenia pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym pod postacią niestabilnej dławicy piersiowej i kolejne obniżenie wyceny tego świadczenia o blisko połowę ponownie zachwieje bezpieczeństwem zdrowotnym Polaków – dodaje.

Posłanka zwróciła również uwagę na to, iż nadal nieokreślony pozostaje wpływ zanieczyszczonego powietrza. Jego stężenie na przełomie 2015 i 2016 roku było dużo niższe, niż na przełomie 2016 i 2017 roku. W styczniu 2017 roku dobowe stężenia zanieczyszczeń sięgały kilkuset mikrogramów, co w przypadku osób borykających się z chorobami układu oddechowego może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Z uwagi na te argumenty, parlamentarzystka wystosowała zapytanie do MZ - jak ministerstwo tłumaczy tak duży wzrost śmiertelności w pierwszym półroczu 2017 roku?  Lidia Gądek domaga się również wyjaśnień, dotyczących cięć w budżecie polskiej kardiologii oraz czy MZ dysponuje kompletną wiedzą na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie Polaków na przełomie 2016 i 2017 roku.

Ministerstwo odpowiada

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza w odpowiedzi na interpelację, przestrzega przed pochopnym interpretowaniem, bez szczegółowego zbadania przyczyn zjawiska, danych dotyczących wzrostu liczby zgonów w I półroczu 2017 r., w porównaniu do I półrocza 2016 r. 

- Po pierwsze są to dane jedynie za I półrocze roku, natomiast analogiczne dane z lat poprzednich wskazują, że występuje zmienność parametrów w kolejnych latach – tłumaczy minister - Dla przykładu, zgodnie z danymi GUS, w I półroczu 2015 r., w porównaniu do I półrocza 2014 r., dynamika wzrostu liczby zgonów była nawet większa niż przytoczona w interpelacji Pani Poseł. Po drugie, informacje te nie powinny być wiązane przyczynowo z chorobami układu krążenia, gdyż nie są w chwili obecnej dostępne dane za 2017 r. dotyczące przyczyn tych zgonów, a ponadto dane z aktualnych badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego– Państwowego Zakładu Higieny z ostatnich lat pokazują, że w zakresie chorób układu krążenia następuje poprawa – zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób – dodaje Piotr Gryza.

Minister przyznaje jednak, że nadal choroby te są największym zagrożeniem życia Polaków, w związku z tym świadczenia opieki zdrowotnej związane z ich leczeniem mają być traktowane priorytetowo. Jako przykład takiego podejścia minister wymienia program kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale mięśnia sercowego.

- Program ten ma na celu zapewnienie szybkiego dostępu do niezbędnych świadczeń związanych z kompleksową opieką nad pacjentem, w tym badań kontrolnych i rehabilitacji kardiologicznej. A zatem jest to jakościowo odmienne podejście do leczenia tego rodzaju schorzeń, gdzie nie tylko zachęca się do interwencji w okresie ostrym, jak było dotychczas, ale również dba się o pacjenta w okresie późniejszym. Wykonywanie przez świadczeniodawców świadczeń w taki sposób jest też premiowane finansowo – tłumaczy minister.

W kwestii wpływu zanieczyszczonego powietrza przełomu 2016 i 2017 roku na zdrowie Polaków ministerstwo poinformowało, iż ma świadomość niekorzystnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie Polaków. W związku z tym, w zakresie posiadanych kompetencji, w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020, podejmowane są działania o charakterze edukacyjnym, zmierzające do poprawy, jakości powietrza, m.in. poprzez podnoszenie świadomości społecznej oraz zmianę postaw i zachowań zdrowotnych w tym zakresie.

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.