Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ zapewnia: PSZ nie ma na celu likwidacji szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 stycznia 2017 07:47

MZ zapewnia: PSZ nie ma na celu likwidacji szpitali - Obrazek nagłówka
Źródło: MZ
PSZ ma objąć wszystkie szpitale o podstawowym znaczeniu dla zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej...

Resort zdrowia przekonuje, że wprowadzenie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), nie jest likwidacja szpitali ani oddziałów szpitalnych. - Po raz kolejny podkreślamy, że obok kontraktowania świadczeń w ramach tworzonego PSZ zachowany zostanie również dotychczasowy tryb zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (na zasadzie konkursów ofert lub rokowań) - czytamy w komunikacie. 

MZ podkreśla, że nie tylko szpitale kliniczne i instytuty będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Zgodnie z projektem rozporządzenia, które określa szczegółowe zasady kwalifikacji do PSZ, jak również dodatkowe profile i rodzaje świadczeń realizowane w ramach PSZ i objęte kwotą ryczałtu, nie tylko szpitale poziomu ogólnopolskiego, lecz także szpitale zakwalifikowane do poziomu 3. (wieloprofilowe szpitale specjalistyczne) będą mogły udzielać świadczeń we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego. Jednocześnie szpitale zakwalifikowane do poziomu onkologicznego lub pulmonologicznego będą mogły udzielać świadczeń należących do poziomów 1-3, czyli w zdecydowanej większości zakresów szpitalnych.

Świadczenia z zakresu ortopedii, kardiologii i neurologii zostaną zaliczone do poziomu 2. Oznacza to, że szpitale funkcjonujące na wszystkich poziomach PSZ (poza szpitalami poziomu 1. i poziomu pediatrycznego – z wyjątkiem odpowiadających profili dziecięcych) będą mogły je realizować bez żadnych dodatkowych warunków.

Szpitale zaliczone do poziomu 1. będą mogły realizować te zakresy pod pewnymi warunkami (tj.: w przypadku kardiologii – jeżeli spełniają wymagania formalne leczenia inwazyjnych ostrych zespołów wieńcowych; w przypadku neurologii – jeżeli spełniają wymagania formalne leczenia udaru mózgu; w przypadku ortopedii i traumatologii – z wyłączeniem świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego)

Udzielanie świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii jest warunkiem kwalifikacji do poziomów 2. i 3. Jednak zakres ten może być realizowany w ramach ryczałtu również przez szpitale wszystkich pozostałych poziomów.
PSZ obejmie wszystkie szpitale o podstawowym znaczeniu dla zabezpieczenia dostępu do  świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności udzielanych w trybie ostrym. Projekt ustawy przewiduje, że w przypadku szpitali szczególnie istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu lub podmiotów o znaczeniu ogólnokrajowym dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia, będzie mógł zakwalifikować taki szpital do PSZ, mimo że nie będzie on spełniał ogólnych kryteriów kwalifikacji.

Źródło: mz.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także