Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa opcja terapeutyczna dla chorych na raka jelita grubego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 maja 2016 12:51

Nowa opcja terapeutyczna dla chorych na raka jelita grubego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do stosowania preparatu złożonego triflurydyna/tipiracyl w leczeniu określonych grup pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.

Preparat zarejestrowano do stosowania u chorych na przerzutowego raka jelita grubego (ang. metastatic colorectal cancer – mCRC), którzy otrzymali wcześniej inne dostępne leczenie, w tym chemioterapię fluoropirymidynami, oksaliplatyną i irynotekanem oraz terapię inhibitorami VEGF i inhibitorami EGFR, bądź też nie kwalifikują się do tego typu leczenia.

Podstawą decyzja KE były wyniki badania RECOURSE – międzynarodowego badania klinicznego III fazy, prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, kontrolowanego placebo. Badano w nim skuteczność i bezpieczeństwo preparatu triflurydyna/tipiracyl u chorych, którzy otrzymali uprzednio inną terapię przerzutowego raka jelita grubego.

Do badania włączono 800 pacjentów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: w jednej stosowano optymalne leczenie podtrzymujące i triflurydyna/tipiracyl, a w drugiej – optymalne leczenie podtrzymujące i placebo.

– Wyniki badania RECOURSE dowodzą, że kombinacja triflurydyna/tipiracyl, w porównaniu z placebo, może zapewnić dłuższe przeżycie i obniżenie ryzyka zgonu pacjentom z opornym na leczenie przerzutowym rakiem jelita grubego – stwierdził prof. Eric Van Cutsem z Kliniki Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Uniwersytetu w Louvain, w Belgii.

Badanie wykazało statystycznie istotną poprawę w zakresie pierwszoplanowego kryterium oceny skuteczności tj. czasu przeżycia całkowitego (OS), w grupie pacjentów, którzy otrzymywali triflurydyna/tipiracyl. Redukcja ryzyka zgonu wyniosła 32 proc. w porównaniu do grupy otrzymującej optymalne leczenie podtrzymujące. Z kolei mediana wskaźnika OS wyniosła 7,2 miesiąca w grupie chorych otrzymujących triflurydynę/tipiracyl wobec 5,2 miesiąca w grupie placebo, co odpowiada rocznym wskaźnikom przeżycia w obu grupach na poziomie odpowiednio 27,1 proc. oraz 16,6 proc.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości powodem zgonów z przyczyn onkologicznych w Europie. W 2012 r. w jego następstwie zmarło na naszym kontynencie 215 tys. osób. U co drugiego  chorego na ten typ nowotworu dochodzi do przerzutów. Przekłada się to na bardzo wysoki wskaźnik zgonów: pięcioletnia przeżywalność chorych z rozpoznanym przerzutowym rakiem jelita grubego w IV stadium wynosi około 11 proc.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także