Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Parlamentarzyści kontra choroby tarczycy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2018 11:25

Parlamentarzyści kontra choroby tarczycy  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Około pięćdziesięciu parlamentarzystów skorzystało z bezpłatnych badań USG tarczycy w gmachu Sejmu RP

Wszystko dzięki wczorajszej akcji profilaktycznej, która zwracała uwagę na jedną z najpoważniejszych chorób tarczycy - raka tarczycy. Każdego roku ten nowotwór diagnozowany jest u około 3 tysięcy Polaków. Eksperci podkreślają, że wczesna diagnoza to 90 proc. szans na zdrowie.

Ciągłe zmęczenie, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, a nawet nadpobudliwość i nerwowość mogą świadczyć o chorej tarczycy. Na choroby tarczycy w Polsce cierpi około 22 proc. Polaków. Najpoważniejszym schorzeniem gruczołu tarczowego jest rak tarczycy. To dziewiąty, co do częstości występowania, nowotwór złośliwy diagnozowanym wśród kobiet.

25 maja 2018 r. obchodzony jest Światowy Dzień Tarczycy. Z tej okazji organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny pod patronatem Marszałka Sejmu RP przygotowała akcję profilaktyczną, w ramach której Parlamentarzyści skorzystali z badań USG tarczycy i poznali objawy nowotworu.

- Zainteresowanie badaniami przerosło nasze oczekiwania. Świadomość, że coraz chętniej korzystamy z możliwości sprawdzenia stanu zdrowia i coraz mniej boimy się badań, to bardzo dobra perspektywa. Mam nadzieję, że przeprowadzona akcja i postawa posłów oraz posłanek zachęci do wykonania badań tarczycy także inne osoby - mówi Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny, która od lat działa na rzecz budowania świadomości o raku tarczycy.

- Badanie jest szybkie i bezbolesne. Daje obraz tego, co dzieje się z tarczycą i okolicznymi tkankami. Robiłem je pierwszy raz i będę o nim pamiętał. USG tarczycy wykonane raz na dwa lata pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości i daje szanse na zdrowie. Z pewnością warto o tym pamiętać - podkreślał po wykonanym badaniu Poseł Michał Cieślak (PiS).

Rozpoznanie raka tarczycy we wczesnym stadium daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie. To bardzo dobra perspektywa dla osób, u których rozpoznano najbardziej powszechny typ tego nowotworu - rak brodawkowaty.

Choć przyczyna raka tarczycy nie jest jednoznaczna, warto obserwować okolice szyi i zwrócić uwagę na pojawiające się zmiany, które mogą sygnalizować chorobę. Wśród nich są:
- guzki w przedniej części szyi
- powiększone węzły chłonne
- chrypka lub zmiany głosu
- trudności w połykaniu
Z regularnych badań profilaktycznych w szczególności korzystać powinny osoby obciążone dziedzicznie rakiem tarczycy oraz osoby, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi.

- Działania, jakie przez lata podejmowały amazonki sprawiły, że temat raka piersi i związane z nim zasady profilaktyki są dobrze i powszechnie znane. Ten sukces chcielibyśmy powtórzyć w przypadku raka tarczycy. Choć wiele przypadków tej choroby udaje się z powodzeniem wyleczyć, powinniśmy mieć świadomość, że rak tarczycy ma różne oblicza i przybiera także znacznie bardziej agresywne formy. Wczesne wykrycie choroby to po prostu szansa na życie - wyjaśnia Elżbieta Kozik.

Polskie Amazonki Ruch Społeczny od trzech lat prowadzą kampanię edukacyjną na temat raka tarczycy „Motyle pod ochroną”. Projekt wspiera budowanie świadomości na temat nowotworu, a także dostarcza potrzebnych informacji zdiagnozowanym już pacjentom. Więcej na temat raka tarczycy dowiedzieć się mnożna na stronie internetowej kampanii www.motylepodochroną.pl, gdzie pobrać można także bezpłatny poradnik dla pacjentów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
4096-2734-max
9 kwietnia 2024
Centrum Onkologii

Zmiany w KSO

12 marca 2024