Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Od 2011 roku systematycznie rośnie liczba dokonanych samobójstw

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 sierpnia 2016 09:06

Od 2011 roku systematycznie rośnie liczba dokonanych samobójstw - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
77 proc. Polaków z powodu wstydu i lęku przed reakcjami otoczenia nie decyduje się na leczenie psychiatryczne.

10 października 2016 r. łódzkie Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, ich Rodzin i Przyjaciół POMOST (www.pomost-lodz.org) działające na rzecz zdrowia psychicznego już ponad 15 lat organizuje, wraz z partnerami, obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Odbędą się one w centrum Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 30/32 na placu przed DH „Magda” w godz. 14.00 – 18.00 a także w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Próchnika 7. W tych godzinach dla mieszkańców Łodzi dostępne będą bezpłatne konsultacje udzielane przez psychologów, lekarzy psychiatrów i terapeutów a także zorganizowane będą warsztaty edukacyjno-terapeutyczne.
Skonsultować będzie się można w zakresie stanu zdrowia psychicznego swojego i/ lub swoich bliskich – osób dorosłych a także dzieci, młodzieży i osób starszych. Nie ma konieczności wcześniejszych zapisów, nie wymagane też są żadne dodatkowe dokumenty. Wcześniejsze zapisy przyjmowane są tylko od chętnych do udziału w warsztatach.
W części plenerowej (plac przy ul. Piotrkowskiej 30/32) przewidziane są uliczne animacje dla dzieci i osób dorosłych. Wszystkim osobom zainteresowanym rozdawane będą materiały informacyjne dot. niepokojących objawów świadczących o możliwym pogorszeniu zdrowia psychicznego oraz możliwości uzyskania pomocy terapeutycznej.

Mieszkańcy Łodzi tak jak i ogółu polskiego społeczeństwa narażeni są na występowanie różnorodnych zaburzeń zdrowia psychicznego powodowanych codziennym stresem, sytuacją życiową czy trudnościami na rynku pracy. Konieczne są działania łagodzące skutki sytuacji stresowych, które w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną poważnego zachorowania a nawet podjęcia próby samobójczej.
Wg policyjnych statystyk od 2011 roku systematycznie rośnie liczba dokonanych samobójstw a w 2013 r. przekroczyła w Polsce liczbę 6.000 nie notowaną dotychczas od 1991 roku (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/samobojstwa).
Z kolei wg informatora statystycznego ochrony zdrowia w woj. łódzkim w roku 2014 wzrosła, w stosunku do poprzedniego roku, liczba osób, które po raz pierwszy podjęły leczenie w Poradniach Zdrowia Psychicznego i Poradniach Psychologicznych. Ponad połowa podejmuje leczenie z powodu zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem (źródło: "Informator statystyczny ochrony zdrowia woj. łódzkiego 2014" wyd. Łódź 2015, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Wydz. Polityki Społecznej, Oddz. Zdrowia Publicznego).
Jednocześnie osoby doświadczające trudności nie wiedzą gdzie i do kogo się zwrócić, a dodatkowo problem potęgują nadal funkcjonujące uprzedzenia i stereotypy n/t psychologów, psychiatrów, terapeutów a także samych zaburzeń psychicznych i ich terapii.
Raport opracowany na rzecz programu „Odnaleźć siebie” pokazał, że 77 % Polaków właśnie z powodu wstydu i lęku przed reakcjami otoczenia nie decyduje się na leczenie psychiatryczne. Ludzie ci skazują się, więc na życie pełne lęku i cierpienia, gdyż nie są świadomi, że jakość ich życia i szanse na wyleczenie lub poprawę często zależy od wczesnej diagnozy i konsekwentnego leczenia. (źródło: Raport Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” 2003 r.)

Źródło: materiały prasowe

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także