Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ogromny postęp w okulistyce

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 27 czerwca 2016 09:00

Ogromny postęp w okulistyce - Obrazek nagłówka
Nadal pacjenci nawet dwa lata czekają na operację zaćmy - mówi dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka, śląski konsultant w dziedzinie okulistyki, z którą rozmawia Iwona Schymalla.

Jak ocenia Pani dostęp pacjentów, którzy potrzebują opieki okulistycznej, do wysokospecjalistycznych świadczeń w tej dziedzinie?

Dostęp pacjentów do opieki okulistycznej jest obecnie nieco utrudniony. Po pierwsze przez konieczność skierowań do lekarza okulisty, co wydłuża czas oczekiwania i drogę pacjenta do specjalisty. Po drugie, największy problem w okulistyce to zaćma, na operację której okres oczekiwania wynosi nawet dwa lata. Taka jest długa kolejka. Ponadto dostęp chorych na cukrzycę do specjalistycznego leczenia, a wiadomo, że głęboko zaawansowana cukrzyca to zmiany w siatkówce i często głębokie upośledzenie widzenia. Cukrzyca to choroba związana ze ślepotą - epidemią XXI wieku, czyli zwyrodnieniem plamki. To związane jest także z wiekiem i potrzeby są ogromne w tym względzie, ale przerastają możliwości aktualnego finansowania leczenia.

Funkcjonuje 75 programów lekowych  i tylko jeden wśród nich dedykowany jest okulistyce. Jak to wpływa na sytuację chorych?

Kiedy w okulistyce występuje tylko jeden program lekowy, to sytuacja ograniczająca dostęp pacjentów do nowoczesnego i skutecznego leczenia. Gdyby zwiększyć liczbę tych programów dla okulistyki można by zwiększyć skuteczność terapii, a tym samym później obniżyć koszty obciążenia całego społeczeństwa np. z zakresu inwalidztwa.

Problemem jest też duże zróżnicowanie w dostępie do leczenia. To adres zamieszkania pacjenta decyduje, czy będzie miał czy nie dostęp do nowoczesnej terapii.

Generalnie można powiedzieć, że pacjent ma prawo wyboru ośrodka. Natomiast pacjenci preferują ośrodki wysoko referencyjne np. naszą Klinikę Okulistyczną w Katowicach. Jest to spowodowane również zróżnicowanym kontraktem, jego wysokością, danego oddziału okulistycznego z NFZ w ramach narodowego programu lekowego dla chorych na MD. Często oddziały, które zawarły taki kontrakt nie są w stanie go zrealizować. W związku z tym widzą konieczność przesunięcia środków finansowych do ośrodków realizujących program, a nawet mają nadwykonania.

Co wydarzyło się w ostatnim czasie jeśli chodzi o nowoczesne leczenie w okulistyce. Gdzie i w jakim zakresie wystąpił przełom?

Cały czas postęp jest ogromny i dotyczy on chorób siatkówki, metod usuwania zaćmy i chirurgii refrakcyjnej. Chciałabym tu podkreślić przede wszystkim fakt zmian demograficznych w społeczeństwie. Co 4,5 obywatel w Polsce przekroczył sześćdziesiąty rok życia. Wiemy, że istnieje głęboka konieczność by osoby te były czynne zawodowo. W związku z tym trzeba podnieść świadomość społeczeństwa, rozszerzyć działania profilaktyczne i wdrożyć skuteczne i nowoczesne metody leczenia, które, w brew pozorom, obniżą globalne koszty społeczeństwa i państwa.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.