imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego

Ile osób w Polsce jest zakażonych wirusem HIV?

Edyta Hetmanowska
4 grudnia 2013 10:39

Oficjalnie w Polsce zarejestrowanych jest 17 tys. osób zakażonych HIV? W przypadku tego wirusa ważna jest jak najszybsza diagnoza. Jakie mogą być rzeczywiste statystyki?

Szacuje się, że chorych może być dwukrotnie większa. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób nie decyduje się na test, obawiając się stygmatyzacji społecznej. Tymczasem wczesne rozpoznanie daje szanse na długie życie. Leki antyretrowirusowe są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia.

W przypadku wirusa HIV ważne jest wczesne rozpoznanie. – Infekcja HIV przez długie lata ma przebieg bezobjawowy, więc osoby te żyją z zakażeniem, nie mając tego świadomości – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

- Zakażeni dalej są postrzegani jako osoby z marginesu społecznego, a tak nie jest. Osoby, które się teraz zakażają, to głównie ludzie z wyższym wykształceniem, którzy żyją jak każdy z nas i jak każdy z nas mają życie seksualne. Tylko akurat one trafiły w swoim życiu na osobę, która była zakażona – powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Źródło: Newseria.pl

Czytaj także: W polskich szpitalach pacjenci są torturowani

Przejdź do: Pacjent | Video