Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pinkas: Jeszcze za wcześnie, żeby ogłosić sukces w walce z dopalaczami

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 grudnia 2016 08:37

Pinkas: Jeszcze za wcześnie, żeby ogłosić sukces w walce z dopalaczami - Obrazek nagłówka
– Rolą ministra zdrowia jest prowadzanie edukacji zdrowotnej, tak aby żadnemu z młodych ludzi nie przyszło do głowy sięgać po środki zastępcze. Na taką nowoczesną edukację są środki w Narodowym Programie Zdrowia – mówi Jarosław Pinkas.

- Jeszcze za wcześnie, żeby ogłosić sukces w walce z dopalaczami. Ważne, że udało się zahamować niekorzystny trend w korzystaniu ze środków zastępczych. Ich dystrybutorzy stale szukają coraz to nowszych dróg sprzedaży, stąd wspólnie z ekspertami zastanawiamy się jaki przyjąć dalszy kierunek walki z dopalaczami – powiedział na rozpoczęciu Konferencji "Poprawa skuteczności w zakresie ograniczania podaży środków zastępczych", wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
Jego zdaniem najskuteczniejszym narzędziem prewencji w  walce z  dopalaczami jest nieuchronność kary za ich rozpowszechnianie. Pinkas mówił też o znaczeniu edukacji.   – Rolą ministra zdrowia jest prowadzanie edukacji zdrowotnej, tak aby żadnemu z  młodych ludzi nie przyszło do głowy sięgać po środki zastępcze. Na taką nowoczesną edukację są środki w Narodowym Programie Zdrowia – podkreślił Jarosław Pinkas.
Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz potwierdził, że walka z dopalaczami, to jeden z najpilniejszych problemów zdrowia publicznego, niosący za sobą nie tylko degradację zdrowotną, ale i społeczną.
O swoim udziale w walce z substancjami mówili także przedstawiciele Policji – W minionym roku, Policja zabezpieczyła 188 kg substancji chemicznych. W roku bieżącym, do końca listopada, w rękach Policji znalazło się już blisko ćwierć tony takich środków. Od 1 grudnia w Komendzie Głównej Policji powołaliśmy dodatkowe biuro do walki z cyberprzestępczością narkotykową, którego zadaniem jest m.in. monitorowanie handlu dopalaczami w sieci internetowej, które będzie kolejnym ważnym krokiem w walce z tym zjawiskiem – zaznaczył nadinspektor Jan Lach, Zastępca Komendanta Głównego Policji.
W konferencji poświęconej poprawie skuteczności w zakresie ograniczanie podaży środków zastępczych zorganizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Główny Inspektorat Sanitarny wzięło udział ok. 200 ekspertów, toksykologów, prawników oraz inspektorów sanitarnych, funkcjonariuszy Policji, Służby Celnej i Straży Granicznej.

Źródło: Materiały prasowe

 

Tematy

dopalacze

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.