Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

POCHP to plaga XXI wieku

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 15 listopada 2017 13:26

POCHP to plaga XXI wieku - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Większość chorych diagnozowana jest zbyt późno mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Skrót POCHP nie jest Polakom właściwie znany, a świadomość na temat obturacyjnej choroby płuc też jest niska. Jak w tej chwili wygląda epidemiologia tego zjawiska?

Niestety, z przykrością muszę powiedzieć, że wiedza na temat tego, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc i dlaczego jest chorobą ważną dla polskiego społeczeństwa z punktu widzenia kosztów społecznych, ale też finansowych, jest niedostateczna i bardzo mała. Tymczasem jest to plaga XXI wieku. Szacuje się, że ok. 2 milionów Polaków może chorować na POCHP, co już samo w sobie jest porażające. Warto też podkreślić, że jest to choroba postępująca. W związku z czym samo rozpoznanie oznacza, że należy również oczekiwać pogarszającego się stanu zdrowia dotkniętych nią dorosłych. Bo mówimy o dorosłych, czyli osobach, które tworzą wartość ekonomiczną naszego społeczeństwa. Niezwykle ważne jest to, że większość naszych chorych jest diagnozowanych bardzo późno, kiedy choroba już w istotny sposób ogranicza funkcjonowanie, zdolność do pracy i życia. Łączą się z tym istotne straty finansowe chorych, bo nie pracują oni tak, jakby chcieli, ale także ogromne nakłady finansowe, jakie ponosimy, lecząc tę chorobę. Tymczasem mamy wiele narzędzi, począwszy od profilaktycznych, bo warto pamiętać, że POCHP to nadal choroba przede wszystkim osób palących, czyli zmniejszenie odsetka palących Polaków. To w perspektywie, niestety odleglejszej, zmniejszy obciążenia zdrowotne naszego społeczeństwa. Wcześniejsze wykrycie i nawet na tym etapie zaprzestanie palenia jest tak naprawdę najefektywniejszą metodą leczenia już istniejącej choroby. I wreszcie wczesne rozpoznanie oraz dobre leczenie, również farmakologiczne, powoduje, że osoby te są w dłuższej perspektywie sprawne, zdolne dłuższej do funkcjonowania i w dobrej kondycji.

Państwo już dysponują bardzo nowoczesnymi narzędziami także w farmakoterapii, które pozwalają zahamować postęp choroby albo ograniczyć kryzysy, które w trakcie tej choroby się pojawiają, ale choroba wymaga kompleksowego i systemowego podejścia, także opieki wielu różnych specjalności.

Absolutnie tak. Od lat wiemy, że choruje cały człowiek, bo prócz tego, że dotknięty jest chorobą płuc przede wszystkim, to  zwykle chorzy, w tych bardziej zaawansowanych postaciach, mają współistniejące choroby przede wszystkim związane z układem krążeniowym, chorobami serca oraz chorobami naczyniowymi – zwiększone ryzyko zawałem, niewydolności serca, udarów. To są powikłania, które w znacznie wyższym odsetku obserwujemy u chorych na POCHP, i które również są po części następstwem nałogu palenia. 

Tematy

POChP

Podobne artykuły

57577603

Światowy Dzień POChP

15 listopada 2023
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-133231
16 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2022-11-16-o-122327
16 listopada 2022
Zrzut-ekranu-2021-11-17-o-090027
17 listopada 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także