Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

POZ dla wszystkich: są pewne znaki zapytania

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 3 stycznia 2017 09:01

POZ dla wszystkich: są pewne znaki zapytania - Obrazek nagłówka
Czy pacjenci nieubezpieczeni, wbrew wcześniejszym obietnicom, nadal będą mieli problem z dostaniem się do lekarza POZ? O tym z dr. Michałem Sutkowskim rzecznikiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych rozmawia Iwona Schymalla.

Wiemy już, że pacjenci nieubezpieczeni będą mogli korzystać z opieki POZ. Czy znacie zasady, według których będziecie udzielać świadczeń tym pacjentom?

Znamy zasady ogólne. Wiemy, że zgodnie z tym, co zostało podpisane przez pana prezydenta 10 dni temu dotyczy to przede wszystkim abolicji wobec windykacji NFZ, na rzecz pacjentów, którzy złożyli nieprawidłowe, niezgodne ze stanem faktycznym, oświadczenie. Wyjaśnię to w ten sposób, że pacjent w systemie elektronicznej weryfikacji ubezpieczonych świadczeniobiorców świeci się w systemie eWUŚ na czerwono, to jeżeli złoży oświadczenie, że jest ubezpieczony, a okaże się to nieprawdą natury technicznej np. nie został podany do ubezpieczenia, gdzieś się zawieruszyły dokumenty, to jest ścigany, windykowany. Dlaczego tak? Bo system ściągania tych niewielkich pieniędzy jest zdecydowanie bardziej kosztochłonny, niż nie karanie za to pacjenta. Nie jest tak, żeby coś się w opiece podstawowej generalnie zmieniło. W dalszym ciągu pacjent  jest przez nas, lekarzy rodzinnych przyjmowany, pomimo, że nie jest ubezpieczony. Bo możemy ten koszt wziąć na siebie i pomimo, że jest nie ubezpieczony taki pacjent, będzie zawsze przyjęty w gabinetach lekarzy rodzinnych. Ja tak zawsze robiłem, niezależnie od koloru jaki się wyświetlał przy jego nazwisku w systemie. Nie miało to dla mnie żadnego znaczenia, poza faktem że np. leki muszę  wypisać mu  na 100 procent. Z punktu widzenia lekarza rodzinnego i funkcjonowania placówek nic się nie zmieni, dużych zmian nie ma. Oczywiście są pewne znaki zapytania. Np. pacjent oświadczy, że nie jest ubezpieczony. Jaką wtedy dokumentację mamy zapisać? Rozumiem, że jest to na zasadach ogólnych, dotychczas stosowanych.  Dziś polega to na tym, że pacjent nie będzie karany za złe, nieprawdziwe oświadczenie dotyczące jego statusu, czy jest ubezpieczony czy nie. Oczywiście w innych miejscach jak specjalistyka i szpitalnictwo taki pacjent poniesie finansowe konsekwencje braku ubezpieczenia. Więc warto być ubezpieczonym, póki ten system funkcjonuje, a ma jeszcze rok.

Jak Państwo oceniacie projekt ustawy o POZ?

Trwają konsultacje w naszym środowisku. My generalnie oceniamy ją dobrze. Uważamy, że jest ona potrzebna. Nie chciałbym się do końca na ten temat wypowiadać, bo akurat trwają konsultacje. Kolegium Lekarzy Rodzinnych na pewno wyrazi swoją pisemną opinię do Ministerstwa. Nie chciałbym jeszcze wychodzić przed szereg i mówić bardziej o szczegółowych rozwiązaniach, nad którymi jeszcze się zastanawiamy. Generalnie dobrze oceniamy fakt, że ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej zafunkcjonuje.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także