Radom otworzy kierunek lekarski

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a wcześniej Ministerstwo Zdrowia, wydały zgodę na utworzenie Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.
Tomasz Kobosz 2017-01-06 21:00

Pozytywną opinię w sprawie możliwości kształcenia przyszłych lekarzy w Radomiu resort zdrowia wydał pod koniec grudnia. Wcześniej Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny wizytował minister Konstanty Radziwiłł. Szef MZ chciał się osobiście przekonać się czy UTH ma bazę i kadrę do kształcenia przyszłych lekarzy. Zobaczył dobrze wyposażone laboratoria, spotkał się z przyszłymi wykładowcami, obejrzał też trzy szpitale, w których będzie można odbywać praktyki lekarskie.

Do otwarcie studiów medycznych w Radomiu brakowało jeszcze zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pozytywna decyzja zapadła w ostatnich dniach, a oficjalne podpisanie umowy z uczelnią odbędzie się 9 stycznia 2017 r. z udziałem ministra Jarosława Gowina.

Nabór chętnych na studiowanie medycyny w radomskim UTH ma ruszyć  przed wakacjami.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że z raportu „Health at a Glance: Europe 2016” opublikowanego przez Komisję Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w listopadzie 2016 r. wynika, że liczba dostępnych lekarzy na 1000 mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii. W naszym kraju na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 2,3 lekarza. Unijna średnia wynosi 3,5, a największą liczbą lekarzy mogą pochwalić się: Grecja (6,3), Austria (5,1), Portugalia (4,4), a także Litwa (4,3).

Źródła: Echodnia.eu / Radio Dla Ciebie / OECD

PDF

Zobacz także

  • Antykoncepcja po polsku

    Co piąta użytkowniczka tabletek antykoncepcyjnych nie potrafi stwierdzić, czy zabezpieczają one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co jeszcze wynika z badania przeprowadzonego wśród niemal 18 tys. Polek?
comments powered by Disqus