Rak coraz mniej zabójczy

Liczba zgonów na choroby nowotworowe obniżyła się w Stanach Zjednoczonych w latach 1991–2014 o 25 procent – czytamy w najnowszym raporcie American Cancer Society. Skąd taki spadek?
Tomasz Kobosz 2017-01-11 22:25

Autorzy raportu przypisują go przede wszystkim zmniejszeniu się liczby palących papierosy oraz postępom, jakie dokonały się (i cały czas się dokonują) we wczesnej diagnostyce i w terapii nowotworów.

Poprawa statystyk umieralności dotyczy bardzo wielu typów raka, ale – co ważne – jest wyraźnie widoczna także w przypadku czterech najczęściej występujących, tj. raka płuca, piersi, prostaty i jelita grubego.

Z raportu ACS wynika, że rak w nieco większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet. Amerykanie płci męskiej chorują na nowotwory o 20 proc. częściej niż Amerykanki i o 40 proc. częściej na raka umierają. Ryzyko zgonu z powodu nowotworu jest też większe u Afroamerykanów w porównaniu do osób rasy kaukaskiej, choć w tym przypadku różnice z roku na rok maleją.

Autorzy raportu przewidują, że liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych nadal będzie się zmniejszać. Póki co, rak wciąż pozostaje drugą (po chorobach układu krążenia) najczęstszą przyczyną śmierci w USA. Szacuje się, że w 2017 r. na nowotwory zachoruje 1,6 mln Amerykanów, a 600 tys. umrze.

Źródło: ACS / YahooNews

PDF

Zobacz także

comments powered by Disqus
Tagi: rak, nowotwory, ACS