Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ruszyła współpraca polsko-amerykańska w obszarze ochrony zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2018 13:20

Ruszyła współpraca polsko-amerykańska w obszarze ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Fundacja Alliance for Innovation (AFI) zorganizowała w dniach 15-18 października 2018 r. w USA szereg inicjatyw pod nazwą „Polish-Virginia Business, Science & Innovation Summit”, mających na celu zacieśnienie współpracy polsko-amerykańskiej.

Kluczowym punktem wizyty polskiej delegacji w USA było podpisanie w dniu 16 października 2018 roku w stanie Wirginia - listów intencyjnych na rzecz współpracy naukowej pomiędzy Virginia Commonwealth University (VCU) a Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uczelnią Łazarskiego w Warszawie. W obszarze onkologii zostały podpisane dokumenty współpracy pomiędzy Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym a Virginia Commonwealt University Massey Cancer Center.
W efekcie podpisania umowy między Gdańskim Uniwersytecie Medycznym a Virginia Commonwealth University ruszyły już pierwsze prace nad wspólnym polsko-amerykańskim projektem badawczym w obszarze leczenia bólu. Są one prowadzone przez prof. Andrzeja Basińskiego z GUM oraz prof. Michaela Czekajlo z VCU.

- W Stanach Zjednoczonych, w tym w Wirginii, znaczna liczba pacjentów po zabiegach chirurgicznych uzależnia się od opiatów. Amerykanie stosują te leki na dużą skalę i obecnie mają do czynienia z epidemią opioidową. Tymczasem, nie ma potrzeby stosowania tego typu leków przez trzy - cztery tygodnie, chyba że jest to bardzo powikłana operacja - powiedział prof. Andrzej Basiński. Dodał, że ten problem zaczyna być widoczny na całym świecie. W Polsce jednak jest odwrotnie, bo wciąż panuje u nas opioidofobia. Pacjenci, jak i lekarze boją się stosowania leków opioidowych, nawet u chorych na nowotwory. - To się ostatnio i tak bardzo zmieniło, dzięki wielkiej akcji edukacyjnej, którą robiliśmy przez wiele lat - zastrzegł specjalista.

W ramach polsko-amerykańskiego projektu badawczego naukowcy będą sprawdzać w różnych grupach chorych po operacji - z Polski i USA, jakie leki przeciwbólowe zostały im przepisane i na jak długo. Zastosują w tym celu taką samą metodologię.

- Mam też nadzieję, że jeszcze w tym roku zaczniemy współpracę w dziedzinie medycyny symulacyjnej - dodał prof. Basiński.
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Gruchała, który podpisał dokument współpracy pomiędzy GUM a Virginia Commonwealth University, ocenił, że jest to ogromna szansa dla uczelni. - To, na czym nam najbardziej zależy to przede wszystkim współpraca naukowa, ponieważ dzisiaj najbardziej wartościowe badania naukowe w medycynie odbywają się głównie we współpracy międzynarodowej. Bardzo dobrze rysuje się perspektywa współpracy między naszymi uczelniami w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej, symulacji medycznej, leczenia bólu, w zakresie onkologii - powiedział prof. Marcin Gruchała. Podkreślił, że Stany Zjednoczone mają najwięcej prężnie działających ośrodków naukowych na najwyższym światowym poziomie, a Virginia Commonwealth University jest jedną z najlepszych wyższych szkół medycznych.

Dodał, że planowana jest też współpraca dotycząca kształcenia i wymiany studentów między uczelniami. -Jednak to, na co przede wszystkim liczymy to współpraca w zakresie nauki i prowadzenia badań naukowych. Tym bardziej, że niedawno została podpisana umowa międzyrządowa między Polską a USA odnośnie współpracy naukowej, na którą będą przeznaczone specjalne środki. Ponadto Agencja Wymiany Akademickiej ma otrzymać środki na wymianę naukowców. Zatem perspektywy są bardzo dobre” - ocenił rektor GUM.

Dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, która razem z dr. Tomaszem Olszewskim podpisała listy intencyjne o współpracy uczelni z Virginia Commonwealth University, oceniła, że „umowa ta stanowi perspektywę bardzo cennej współpracy naukowej i edukacyjnej”. Przypomniała, że w poszukiwaniu większej efektywności polski system ochrony zdrowia musi kroczyć drogą Value Based Healthcare (system opieki zdrowotnej oparty na wartości). -Na gruncie bardzo efektywnych rozmów zidentyfikowaliśmy przestrzeń dla wspólnych projektów badawczych np. określenia mierników wartości zdrowotnej, które są tak ważne w naszej transformacji w kierunku systemu opartego na wartości - podkreśliła.

W jej opinii porozumienie między uczelniami oznacza także "otwarcie mostu dla wymiany kadry naukowej, ekspertów z obszaru zarządzania systemem ochrony zdrowia oraz studentów kierunku lekarskiego". -To również współpraca, której wymiernym efektem będą wspólne publikacje, programy kształcenia oraz konferencje - podkreśliła dr Małgorzata Gałązka–Sobotka.

-Mierniki skuteczności zdrowotnej są weryfikatorem racjonalności wydatków na ochronę zdrowia. Współpraca w tym wymiarze może okazać się bardzo wartościowa dla obu stron: Stanów Zjednoczonych, które wydają najwięcej na ochronę zdrowia na świecie oraz Polski, która zalicza się do mało aktywnych inwestorów w zdrowie - wyjaśniła.

W trakcie wizyty w USA polska delegacja wzięła udział w zorganizowanym przez Fundację AFI panelu „Why Poland, Why Virginia”, na 70th Virginia Conference on Word Trade mającej na celu promowanie innowacyjnej Polski i współpracy ze stanem Wirginia. Podczas panelu wystąpienia mieli m.in.: prof. Iwona Ługowska z Centrum Onkologii Warszawa, dr Elżbieta Piątkowska z PORT, Dyrektor Włodzimierz Kuc z NCBR, Robert Ługowski z Cobin Angels, dr Adam Olszewski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Marc Sanderson Adamed/Wilkie Sanderson. Stanowiły one skuteczny „eye opener” na innowacyjny potencjał Polski i zaowocowały wieloma kontaktami i tematami do współpracy.

Kolejną inicjatywą było spotkanie w Medical Society of Virginia, podczas którego odbyły się prezentacje polskich projektów i programów nastawionych na innowację i współpracę. Wśród osób prezentujących znaleźli się: doradca ministra zdrowia dr Radosław Sierpiński, prezes AOTMiT dr Roman Topor-Mądry, wiceprezes NFZ Adam Niedzielski, rektor GUM prof. Marcin Gruchała, dr Cezary Mazurek z Poznańskiego Supercentrum Komputerowego oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Włodzimierz Kuc.

- Podczas naszej wizyty nawiązaliśmy bardzo wartościowe kontakty. Przede wszystkim udało nam się porozmawiać na temat powoływanej w Polsce Agencji Badań Medycznych, która mam nadzieję powstanie w styczniu. Po zaprezentowaniu założeń dotyczących działania tej agencji w Medical Society of Virginia, podobnie jak na konferencji „Why Poland, Why Virginia”, wiele osób wykazało duże zainteresowanie potencjalną współpracą z nami - podkreślił doradca ministra zdrowia dr Radosław Sierpiński. Przypomniał, że Agencja Badań Medycznych, której jest pomysłodawcą, będzie dysponowała budżetem w wysokości około 1 mld. Ten budżet będzie dedykowany również badaniom międzynarodowym. - Myślę, że Amerykanie to dostrzegają i liczą, że uda się pozyskać silnego partnera - ocenił.

Jego zdaniem powołanie Agencji Badań Medycznych spowoduje intensyfikację współpracy polsko-amerykańskiej. -Wierzymy, że agencja będzie partnerem dla strony amerykańskiej i będziemy mogli podjąć współpracę w zakresie badań medycznych, ale także w ramach projektów o bardziej globalnym charakterze - podsumował.

Zdaniem wiceprezesa NFZ Andrzeja Niedzielskiego nawiązanie współpracy ze stroną amerykańską i wymiana doświadczeń jest ważnym elementem wspierającym jednostki odpowiedzialne za organizację polskiej służby zdrowia. - Korzystanie ze sprawdzonych i zaawansowanych rozwiązań oraz doświadczeń innych instytucji, żeby nie +wyważać otwartych drzwi+ oraz uniknąć potencjalnych błędów, jest niezbędne we wprowadzaniu skutecznych zmian i reform zmierzających do zapewnienia nowoczesnej obsługi i opieki pacjentom - podkreślił wiceprezes Funduszu.

Zaznaczył, że pierwszą konkluzją spotkań i rozmów ze stroną amerykańską jest fakt, że niezależnie od sposobu organizacji systemu ochrony zdrowia, w obecnych czasach stajemy przed tymi samymi wyzwaniami. - Z jednej strony starzejące się społeczeństwa powodują stały wzrost popytu na usługi medyczne, z drugiej strony zauważamy malejące zasoby kadry medycznej. Odpowiedzią na te nieuniknione zmiany jest między innymi rozwój technologii – nie tylko medycznej – ważne są również innowacje organizacyjne i systemowe - tłumaczył wiceprezes Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnił, w systemie amerykańskim w zaawansowany sposób funkcjonuje analiza „big data”, mająca trzy główne cele: wykrywanie nieprawidłowości i „nieoptymalności”, wsparcie medycyny prewencyjnej poprzez budowę optymalnych „ścieżek pacjenta” oraz rozwój i wykorzystanie systemów wspierających lekarzy. - Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia intensywnie pracuje nad pierwszym aspektem wykorzystania posiadanych danych, tj. do uszczelnienia i wprowadzenia zmian zmierzających do zoptymalizowania funkcjonowania systemu - poinformował wiceprezes Adam Niedzielski. Fundusz planuje też podjęcie programów pilotażowych, wdrażających kolejne innowacje, w tym wykorzystanie „ścieżek pacjenta” w nowoczesnym podejściu do profilaktyki zdrowotnej oraz implementację systemów informatycznych wspierających lekarzy.

W wydarzeniu wzięła udział polska delegacja, w której skład weszli się m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Król, doradca ministra zdrowia dr Radosław Sierpiński, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) dr Roman Topór-Mądry, przewodniczący sekcji zdrowia Narodowej Rady Rozwoju prof. Piotr Czauderna, dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego, a także przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii „PORT” oraz przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Całość wydarzenia w USA uświetniła obecność ambasadora polskiego w USA Piotra Wilczka i minister Anny Marii Anders.

Organizatorem i inicjatorem wydarzenia jest Fundacji AFI. - Misją Fundacji jest integrowanie i łączenie partnerów polsko-amerykańskich w celu rozwijania praktycznej współpracy, innowacyjnych projektów w zakresie nauki, biznesu i kultury na poziomie stanowym, co daje szansę na szybką implementację w życie” - podkreślił prof. Michael Czekajlo reprezentujący po stronie amerykańskiej Fundację AFI. - Siłą fundacji AFI są ludzie, którzy zaangażowali swoją energię, doświadczenia, know-how i wyjątkowe kontakty w budowanie pozytywnego momentum dla Polski i USA - dodał.

Źródło: Informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także