Byle nie spocząć na laurach…

Iwona Zaczyk
Opadł kurz po zakończonej batalii pielęgniarek i położnych o podwyżki. Jest zgoda i nawet głośny wiwat jest jak najbardziej na miejscu. Z drugiej strony szczypta pragmatyzmu podpowiada, że za nami dopiero pierwszy krok.
Dr n. med. Iwona Zaczyk 2015-10-07 08:51

 

Opadł kurz po zakończonej batalii pielęgniarek i położnych o podwyżki. Jest zgoda i nawet głośny wiwat jest jak najbardziej na miejscu. Z drugiej strony szczypta pragmatyzmu podpowiada, że za nami dopiero pierwszy krok.

Postulat środowiska pielęgniarek i położnych o podniesieniu wynagrodzenia jest ze wszech miar słuszny i zasadny. Uchybieniem jest fakt, że pielęgniarki i położne musiały wyjść z protestem na ulice, aby domagać się tego, co oczywiste, a przez tyle lat kwestia niedoszacowania zarobków była pomijana i zaniedbywana.

Jeśli ustalenia znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, będzie to milowy krok do przodu.

Jak to wygląda w prawdziwym życiu powoli widać...

Ale zatrzymajmy się jeszcze na chwilę.

Pielęgniarstwo w Polsce to nie tylko niskie zarobki, ale również szereg innych kwestii, które również wymagają natychmiastowego działania. Trzeba wspomnieć o potrzebie wyceny świadczeń pielęgniarskich (pierwsze kroki podjęte), o ustaleniu norm zatrudnienia, wprowadzenia zawodu opiekuna medycznego, poprawy warunków pracy poprzez wyposażenie oddziałów szpitalnych o konieczny sprzęt. A lista zadań do wykonania pozostaje nieskończona. Czy konieczne jest stawianie pytania po co to wszystko? Dla tych z wątpliwościami odpowiedzią niech będzie wizja, w której polski pacjent, w szczególności ten w wieku podeszłym (ludzie starsi są głównymi beneficjentami świadczeń medycznych z uwagi na starzejące się społeczeństwo) pozostanie bez fachowej pomocy pielęgniarki. Nawet nie wybiegając aż tak w przyszłość, już teraz powoli zaczynamy doświadczać skutków drenażu pielęgniarek wyjeżdżających za granicę. I to nie tylko to. Bez odpowiednich norm zatrudnienia pielęgniarek na dyżurach, bez sprzętu nie można mówić o bezpieczeństwie pacjenta, o wysokiej jakości opieki.

Bez wspomnianych zmian zawód pielęgniarki pozostanie zawodem drugiego planu. Dlatego nie spoczywajmy na laurach.

 

 

 

PDF

Zobacz także

  • Antykoncepcja po polsku

    Co piąta użytkowniczka tabletek antykoncepcyjnych nie potrafi stwierdzić, czy zabezpieczają one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co jeszcze wynika z badania przeprowadzonego wśród niemal 18 tys. Polek?
comments powered by Disqus