Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Chcemy wiedzieć

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 19 stycznia 2016 10:29

Chcemy wiedzieć - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
Nie wszyscy potrafią, czy też chcą przyznać, że biorąc pod uwagę pieniądze publiczne, jakie przeznaczamy na ochronę zdrowia, mamy i tak jeden z najbardziej wydolnych systemów na świecie. Tylko co z tego?

Wiele krytycznych słów padło, także na łamach „Służby Zdrowia”, na temat działalności ministrów zdrowia dwóch poprzednich rządów. Słabością zarówno Ewy Kopacz, jak i Bartosza Arłukowicza było, pośród wielu innych, działanie reaktywne, operacyjne.

Nawet, życzliwie zakładając, że mieli oni jakąś spójną wizję tego, co chcą zmienić w systemie zdrowia, to nigdy się z nią nie zdradzili. Zabrakło więc owej wizji przyszłości, jednej z najbardziej pożądanych wartości, której oczekują uczestnicy systemu. Kiedy decydenci jasno nakreślą cele, można albo przygotować się na gorsze czasy, albo świadomie i w porę wykorzystać szansę, jaką  dają czasy lepsze.

Brak przewidywalności uniemożliwia planowanie. W przeszłości byli ministrowie zdrowia, którzy potrafili zbudować i przedstawić wizję na lata. Umiał to na przykład zrobić prof. Jacek Żochowski czy też prof. Zbigniew Religa, który przedstawił plan działań z wyprzedzeniem na 7 lat. Dobrze wiemy, jak negatywny jest społeczny odbiór funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Nie wszyscy potrafią, czy też chcą przyznać, że biorąc pod uwagę pieniądze publiczne, jakie przeznaczamy na ochronę zdrowia, mamy i tak jeden z najbardziej wydolnych systemów na świecie. Tylko co z tego?

W stosunku do oczekiwań pacjentów i możliwości współczesnej medycyny, czego byśmy w systemie ochrony zdrowia nie dotknęli, wymaga poprawy. Dotyczy to kształcenia w uczelniach medycznych, liczby pielęgniarek i lekarzy, struktury leczenia – szpitale versus specjalistyka ambulatoryjna i podstawowa opieka zdrowotna, dostępu do nowoczesnych technologii medycznych.

Te i mnóstwo innych wyzwań stoi przed obecną ekipą Ministerstwa Zdrowia. Miejmy nadzieję, że w obliczu tychże wyzwań minister Konstanty Radziwiłł nie zapomni o najważniejszym i w bliskiej perspektywie przedstawi swoją wizję na najbliższe lata: co, jak i kiedy zamierza zrobić, czego możemy się spodziewać i na co mieć nadzieję.

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Kobieta z dzieckiem

24 lutego 2023