Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Suplementowanie zdrowego rozsądku

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 9 maja 2016 09:21

Suplementowanie zdrowego rozsądku - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
Analiza tego, co się dzieje na rynku suplementów w Polsce przypomina mi sytuację sprzed lat na rynku samochodowym, kiedy to zamontowanie stałej przegrody między tylną kanapą a bagażnikiem zmieniało pojazd osobowy w ciężarówkę.

Na polskim rynku sprzedaje się około 10 tys. tak zwanych suplementów diety, na które Polacy wydają rocznie ponad 3 mld złotych. Przepisy prawa definiują suplementy diety jako środki spożywcze. Powoduje to ich powszechną dostępność i prowadzi do niekontrolowanego spożycia tych nieobojętnych dla zdrowia produktów. Analiza tego, co się dzieje na rynku suplementów w Polsce przypomina mi sytuację sprzed lat na rynku samochodowym, kiedy to zamontowanie stałej przegrody między tylną kanapą a bagażnikiem zmieniało pojazd osobowy w ciężarówkę. I mimo iż każdy zdrowo myślący człowiek wiedział, że to jest oszustwo, państwo polskie pozostawało bezradne. Trendy wyprowadzania w pole władzy w wielu umysłach są głęboko zakorzenione, w myśl zasady „Polak potrafi”. Takie postawy społeczne i przyzwolenie na nie nie prowadzą nas w dobrą stronę. Przykładów jest wiele. Jednym z nich jest właśnie rynek suplementów diety. Jest on w Polsce  niedostatecznie uregulowany prawnie i praktycznie wymyka się spod wszelkiej kontroli. Jeśli wierzyć statystykom, a nie ma powodu, żeby tego nie robić, liczba osób sięgających po te produkty systematycznie wzrasta. Wiele osób konsumuje je, traktując suplementy jak leki. A przecież to nie są leki, więc nie podlegają badaniom, nie sposób sprawdzić, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Niewłaściwie czy nadmiernie używane mogą zaszkodzić. W wyniku jednej z największych jednorazowych kontroli GIS, przeprowadzonej w 2013 r., w niektórych suplementach wykryto aktywne substancje farmaceutyczne! Jednocześnie reklamy atakują nas ze wszystkich stron. W ciągu ostatnich 18 lat ich liczba w kategorii produkty zdrowotne i leki wzrosła blisko 20 razy, podczas gdy ogólna liczba reklam wzrosła zaledwie trzykrotnie.  Sugestywne przekazy medialne wmawiają nam, że suplement może być remedium na wiele naszych kłopotów. Z reklam epatuje przekaz medyczny. A taka „medykalizacja” reklam suplementów jest prawnie zakazana przez Unię Europejską. Najwyższa pora, by państwo zajęło się uregulowaniem tego rynku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023