imieniny: Ewarysta, Damiana, Łucjana

Linie wysokiego napięcia (już) nie powodują białaczki

Tomasz Kobosz
10 lutego 2014 02:26

Fot. Thinkstock

Fot. Thinkstock

Dzieci mieszkające w pobliżu linii wysokiego napięcia nie są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na białaczkę  – ustalili naukowcy z Childhood Cancer Research Group przy uniwersytecie w Oxfordzie. Jednak kilka dekad temu takie ryzyko istniało. Co się zmieniło?

Badacze przeanalizowali zgromadzone w National Registry of Childhood Tumours dane 16,5 tys. osób, u których w latach 1962–2008 rozpoznano białaczkę przed ukończeniem 15. roku życia. Grupę kontrolną stanowiło ok. 20 tys. Brytyjczyków urodzonych w tych samych, którzy nie chorowali na nowotwór.

Okazało się, że mieszkanie w pobliżu linii przesyłowych nie zwiększa zagrożenia białaczką, ale dopiero od lat 80. ubiegłego wieku. Wcześniej (tj. w latach 60. i 70.) było inaczej i bliskie sąsiedztwo linii wysokiego napięcia miało związek z rozwojem tej choroby. Zwiększone ryzyko dotyczyło mieszkańców domów położonych do 600 m od linii przesyłowych.

– Wyniki naszej analizy są pokrzepiające – komentuje Kathryn Bunch, główna autorka badania. – Podkreślmy to wyraźnie – w ostatnich dekadach zamieszkiwanie w pobliżu linii wysokiego napięcia nie zwiększało ryzyka białaczki. Potrzeba jednak dalszych badań, aby wytłumaczyć wzrost liczby zachorowań przed 1980 r. Dopóki tego nie wyjaśnimy, nie można wykluczyć, że w pewnych okolicznościach bliskie sąsiedztwo linii energetycznej stwarza ryzyko dla zdrowia.

Naukowcy nie są pewni, co mogło powodować wzrost liczby zachorowań na białaczkę u dzieci mieszkających w pobliżu napowietrznych linii przesyłowych w latach 60. i 70. Jedną z możliwych hipotez jest przejściowy wzrost emisji substancji toksycznych w okresie stawiania i pierwszych lat funkcjonowania linii budowanych w tamtym okresie. Innym wytłumaczeniem może być zmiana profilu socjo-ekonomicznego ludności zamieszkującej w sąsiedztwie linii przesyłowych (wiadomo, że białaczka jest częstsza w rodzinach o wyższym statusie ekonomicznym).

Każdego roku na Wyspach rozpoznawanych jest ok. 460 nowych przypadków białaczki u osób poniżej 15. r.ż.

Źródło: BBC News

Przejdź do: Świat