Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 września 2017 11:38

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Informacja o tak ciężkiej chorobie całkowicie zmienia spojrzenie na świat i dotychczasowe życie. W momencie rozpoznania chłoniaka najmniejsze gesty, takie jak wsparcie bliskich oraz innych osób np. chorych, zaczyna mieć ogromne znaczenie.

Ogromną rolę ma tu rozmowa z lekarzem, który dokładnie wyjaśni pacjentowi zawiłości rozpoznania rodzaju chłoniaka, oraz przedstawi najlepsze dla niego opcje leczenia.

- Moim pacjentom, którzy po raz pierwszy słyszą ode mnie, z jaką chorobą się mierzą, staram się wyjaśnić, czym jest chłoniak, na którego chorują oraz co ich czeka w najbliższych miesiącach, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia” - mówi dr Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog radioterapeuta Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie, Prezes Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”.

- Jako lekarz, ale również, jako przedstawiciel organizacji, która wspiera pacjentów wiem, że taka rozmowa robi ogromną różnicę. Chorzy z większą wiarą i zrozumieniem podchodzą do leczenia, co jest niezwykle istotne dla sukcesu terapeutycznego” – dodaje dr Lampka. 

Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” dołączyły do międzynarodowej kampanii edukacyjnej „The Small Things Make The Biggest Difference” ("Małe rzeczy czynią wielką różnicę"), której autorem jest Lymphoma Coalition. 

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach oraz towarzysząca mu kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat chłoniaków wśród Polaków, zachęcenie pacjentów, opiekunów i pracowników służby zdrowia do zwrócenia uwagi na problemy ludzi dotkniętych chorobą oraz udzielenie im pomocy, nawet w tym najmniejszych sprawach, – ponieważ to one stanowić będą wielką rolę w całym procesie leczenia.

Tegoroczna kampania „The Small Things Make The Biggest Difference” koncentruje
się na małych rzeczach (small things), które są niezwykle istotne w przebiegu leczenia pacjentów. Kampania odnosi się do symptomów choroby, które są bardzo niespecyficzne
i mogą nie zwrócić uwagi chorego.

- Często objawy nowotworu mogą być podobne do tych występujących podczas grypy, bądź przy zwykłym zmęczeniu. Zaliczamy do nich utratę wagi, powiększone węzły chłonne, uporczywy świąd skóry, nocne poty – objawy te łatwo przeoczyć a mogą być zapowiedzią poważnej choroby – nowotworu układu chłonnego” podkreśla prof. dr n. med. Wojciech Jurczak, Katedra i Klinika Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Dlatego też w momencie zaobserwowania u siebie takich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć bądź potwierdzić podejrzenie chłoniaka. 

- Przez miesiące ignorowałam sygnały, które jak się później okazało, były objawami chłoniaka. Byłam cały czas zmęczona i swędziała mnie skóra, ale byłam zbyt zajęta pracą, aby się tym zająć – przyznaje Ewa, pacjentka żyjąca z chłoniakiem. - W końcu znalazłam czas by odwiedzić lekarza. Od razu dostrzegł, co się dzieje, otrzymałam odpowiednie leczenie i opiekę. Poczułam wielką różnicę.”

- Obecność mojej córki podczas wizyty u lekarza onkologa znaczyła dla mnie bardzo wiele. Diagnoza chłoniaka była dla mnie bardzo trudna. W jedną sekundę mój świat zawalił się. Jednak fakt, że córka była ze mną, sprawił ogromną różnicę. Dały mi siłę, której tak bardzo potrzebowałam - mówi Maria, pacjentka chora na chłoniaka grudkowego.

Informacje o leczeniu

Podstawowym leczeniem jest wielolekowa chemioterapia i/lub immunoterapia w skojarzeniu (u niektórych pacjentów) z radioterapią ( napromienianiem). U części osób stosuje się również konsolidację z przeszczepem komórek macierzystych szpiku kostnego. U części chorych w trakcie leczenia lub szybko po jego zakończeniu pojawia oporność na stosowane leki. W przypadku chłoniaków opornych na leczenie nie ma standardu postępowania. Jednak należy wykorzystać terapie o alternatywnych mechanizmach działania do wcześniej wykorzystywanych leków np. leki immunoonkologiczne oraz przeciwciała monoklonalne nowego typu.

Aby dowiedzieć się więcej o Światowym Dniu Wiedzy o Chłoniakach, odwiedź stronę 

http://www.sowieoczy.pl/ lub http://www.lymphomacoalition.org/wlad

 

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także