Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szpitale protestują

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 14 lipca 2017 12:23

Szpitale protestują - Obrazek nagłówka
Do wojewódzkich oddziałów NFZ wpłynęło ponad 100 protestów szpitali niezadowolonych z decyzji dot. kwalifikowania do sieci szpitali. Co na to fundusz?

27 czerwca wojewódzkie oddziały NFZ ogłosiły listy placówek spełniające warunki kwalifikowania do sieci szpitali. Kwalifikacja szpitali do sieci odbywa się zgodnie ze wskazaniami  znajdującymi się w ustawie oraz rozporządzeniu wykonawczym i następuje w określonej kolejności: najpierw kwalifikuje się szpital do najwyższego stopnia, a jeśli nie spełnia warunków – do kolejnego, niższego stopnia. Przepisy wskazują również szczegółowe kryteria kwalifikacji pomiotów do danego poziomu zabezpieczenia. Szpitale niezadowolone z decyzji mogły złożyć protest.

Protesty na Śląsku

Do Śląskiego OW NFZ wpłynęło łącznie 8 protestów od 7 podmiotów. Są to:

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tzw. Ceglana)

- Centrum Onkologii w Gliwicach

- Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

- Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach

- VITO-MED. Sp. z o.o. w Gliwicach

- Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

- Katowickie Centrum Onkologii w Katowicach (2 protesty) - proces odwoławczy niezakończony

Śląski OW NFZ uznał rację 2 szpitali, tj. Centrum Onkologii w Gliwicach oraz Uniwersyteckie Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tzw. Ceglana) dotyczące niewłaściwego wskazania profili zakwalifikowanych do sieci:

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tzw. Ceglana) podniosło protest w sprawie niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia: radioterapia i brachyterapia. Protest został uznany, świadczeniodawca jako podmiot leczniczy utworzony przez uczelnią medyczną został zakwalifikowany do poziomu szpitali ogólnopolskich, gdzie systemem PSZ są objęte wszystkie profile stanowiące przedmiot aktualnie obowiązującej umowy z NFZ. W dniu 4 lipca br. Śląski OW dokonał korekty w wykazie szpitali w ramach PSZ w zakresie dot. profili: radioterapia, brachyterapia, chemioterapia hospitalizacja.

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach podniosło podobny protest w sprawie niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia. Podmiot leczniczy posiada rangę instytutu i został zakwalifikowany do poziomu szpitali ogólnopolskich, gdzie  PSZ są objęte wszystkie profile stanowiące przedmiot aktualnie obowiązującej umowy z NFZ. W dniu 4 lipca br. Śląski OW dokonał korekty w wykazie szpitali w ramach PSZ w zakresie dot. profili: radioterapia, terapia izotopowa, brachyterapia, chemioterapia hospitalizacja.

Śląski OW NFZ wydał 4 decyzje odmowne. Dwa podmioty zaprotestowały przeciw niezakwalifikowaniu  ich na liście PSZ:

- Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zaprotestowało przeciw niekwalifikowaniu do sieci. Zapadła decyzja o odmowie, ponieważ podmiot, posiadający tylko jeden zakres świadczeń - reumatologię, nie kwalifikuje się do żadnego z poziomów systemu PSZ. Szpital świadczy przede wszystkim usługi uzdrowiskowe, czego system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie dotyczy.

- VITO-MED. Sp. z o.o. w Gliwicach zaprotestował przeciw niezakwalifikowaniu do sieci. Zapadła decyzja odmowna, ponieważ szpital nie spełnia warunku co do wymaganej liczby profili określonego rodzaju dla danego poziomu, tj. struktura zakresów stanowiących jego przedmiot umowy z NFZ uniemożliwia kwalifikację do sieci.

Trzy  podmioty wniosły protesty dot. niewłaściwej, ich zdaniem, kwalifikacji do określonego poziomu lub profilu w ramach PSZ:

- Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej wniósł protest dot. kwalifikacji do niewłaściwego, jego zdaniem, poziomu PSZ. Zapadła decyzja odmowna, ponieważ okres udzielania świadczeń w ramach profilu anestezjologia i intensywna terapia wynosi mniej niż wymagane dwa lata.

- Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach zaprotestował przeciw, jego zdaniem, niewłaściwemu wskazaniu profili zabezpieczenia (dot. chemioterapii). Zapadła decyzja odmowna, ponieważ realizacja świadczeń w tym zakresie, w tym podawania leków, jest uwzględniona w finansowaniu w ramach sieci.

- Katowickie Centrum Onkologii w Katowicach zaprotestował przeciw niezakwalifikowaniu kilku profili i zakresów do PSZ. Podmiot został wezwany do uzupełnienia braków w przesłanej dokumentacji, dlatego proces odwoławczy nie został jeszcze zakończony.

Na Pomorzu uznano jeden protest

Do pomorskiego OW NFZ protesty złożyło 5 szpitali. Dwa pochodziły od  placówek, które nie zostały zakwalifikowane do sieci (prywatny szpital Swissmed Centrum Zdrowia S.A.  w Gdańsku oraz American Heart of Poland S.A. (podmiot występujący wcześniej pod nazwą  Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe w Gdańsku). Placówki te nie spełniały podstawowych kryteriów sieciowych. Trzy pozostałe protesty złożyły placówki, które znalazły się w sieci, a przedmiotem ich protestu było niewłaściwe wskazanie profili systemu zabezpieczenia zakresów lub rodzajów świadczeń.  W jednym przypadku protest dotyczący jednego oddziału został uwzględniony. Na poziomie dyrektora oddziału NFZ proces odwoławczy został zamknięty.

Rekord na Dolnym Śląsku

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że złożono 22 protesty.

17 protestów zostało oddalonych. Komisja odwoławcza nie znalazła podstaw do ich uwzględnienia ponieważ szpitale nie spełniały ściśle określonych kryteriów, między innymi do zmiany kwalifikacji na wyższy poziom lub do zakwalifikowania dodatkowego profilu czy zakresu.

Dwa protesty zostały uwzględnione w całości i dwa zostały uwzględnione częściowo np. protest został uwzględniony w części zakwalifikowania dodatkowego profilu ale nie został uwzględniony w części dotyczącej zakwalifikowania poradni specjalistycznej. Jeden protest jest wciąż trakcie procedowania. Dwa protesty, które wpłynęły do Oddziału były od placówek medycznych, które z DOW NFZ nie posiadają umowy na lecznictwo szpitalne.

Obecnie placówki mogą odwołać się do prezesa NFZ maja na to 7 dni.

Odmowy na Podlasiu

W województwie podlaskim protesty złożyły cztery placówki:

- Podlaskie Centrum Sercowo-Naczyniowe sp. z o.o.

- Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. S. Deresza w Choroszczy

- SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku

- Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach.

We wszystkich przypadkach wydano decyzje o odmowie uwzględnienia protestów, Podlaski Oddział NFZ zamknął proces odwołań. Świadczeniodawcy mogą się jeszcze odwołać do Prezesa NFZ.

Powody niezakwalifikowania to brak wystarczającej liczby profili kwalifikujących w przypadku Podlaskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego (placówka kardiologiczna, świadczenia planowe, monoprofilowe, bez IP i SOR), zaś SPP ZOZ w Choroszczy to szpital psychiatryczny (inny niż leczenie szpitalne rodzaj świadczeń); szpitale wojewódzkie w Białymstoku i Suwałkach odwoływały się od kwalifikacji na II poziom - w odwołaniu podnosiły kwestię zakwalifikowania ich do III stopnia.

Jeden protest w woj. Lubuskim

Do Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wpłynął tylko jeden protest  ( 04.07.2017 r.) wniesiony przez jeden ze szpitali powiatowych ( podmiot niepubliczny). Świadczeniodawca oprotestował kwalifikację do poziomu szpitali I stopnia i wniósł o kwalifikację na poziom szpitali II stopnia. Dyrektor wydał decyzję o nieuwzględnieniu protestu, od której świadczeniodawca może złożyć odwołanie do Prezesa Centrali NFZ.

6 protestów w Małopolsce

Do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego w związku z ogłoszonym przez Dyrektor MOW NFZ wpłynęło 6 protestów. 4 z nich zostały przesłane przez świadczeniodawców, którzy nie zostali zakwalifikowane do „sieci szpitali”. Są to Krakowskie Centrum Rehabilitacji, Szpital Miejski w Rabce, Centrum Zdrowia Tuchów i Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego. Szpitale te nie zostały zakwalifikowane do żadnego z poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, ponieważ nie spełniały wymogów kryterialnych określonych w przepisach. 

Dwa protesty zostały przesłane przez „szpitale sieciowe”. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc wnosił o dołączenie do profili sieciowych poradni pulmonologicznej (nie spełnia kryteriów, ponieważ w profilach zabezpieczenia jest oddział chorób płuc dla dzieci, a poradnia pulmonologiczna, którą dysponuje Instytut jest dla dorosłych ). Szpital Miejski Specjalistyczny im.  G. Narutowicza wnosił o zmianę poziomu z II stopnia na III (nie spełnia kryteriów kwalifikacyjnych do III poziomu).

Żaden z protestów nie został uwzględniony przez Dyrektora MOW NFZ.

Bez uznania protestów na Podkarpaciu

Do POW NFZ w Rzeszowie wpłynęły cztery odwołania, w tym jedno wystosowane po terminie. Zatem rozpatrywane były tylko trzy. Protesty wpłynęły jedynie od placówek, które znalazły się w sieci i dotyczyły niewłaściwego, zdaniem dyrektorów placówek,  ich zakwalifikowania.  Były to: szpital powiatowy w Dębicy, wojewódzki szpital w Krośnie i kliniczny wojewódzki szpital nr 2 w Rzeszowie. We wszystkich przypadkach ni znaleziono podstaw do uznania racji odwołujących się placówek.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także