Stop nowotworom szyi i głowy

Stop Sign

Rusza Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Specjaliści będą uczyli pracowników ochrony zdrowia jak mają walczyć z rakiem, a lekarze edukować pacjentów, na jakie objawy uważać.

„2013 – rokiem walki z nowotworami szyi i głowy” – to główne założenie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Pomysłodawcy programu prof. Wojciech Golusiński Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi i prof. Henryk Skarżyński Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otorynolaryngologii chcą, żeby właśnie przez ten rok lekarze szczególną uwagę zwrócili na raka szyi i głowy. Potrzebna jest edukacja i profilaktyka, bo to jeden z sześciu nowotworów, przez który najczęściej umierają Polacy. Niestety zbyt mało się mówi o tym zabójcy.
Rak szyi i głowy dotyczy nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy. W 2005 roku na te nowotwory chorowało około 10 tysięcy Polaków. Nowotwory szyi i głowy stanowiły 9 % zachorowań u mężczyzn i 5% u kobiet. Ale można im zapobiec, bo, bo jednymi z czynników ryzyka są: palenie i picie alkoholu.

Według danych prezentowanych na międzynarodowych kongresach przez prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego – Ordynatora Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Wielkopolskim Centrum Onkologii i Prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi – w ciągu najbliższych 20 lat częstotliwość zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz wątroby będzie znacząco wzrastać, w przeciwieństwie do innych nowotworów.
Dlatego trzeba wypowiedzieć wojnę rakowi. Podstawa to edukacja i profilaktyka. Tylko wtedy, gdy Polacy będą wiedzieli, na jakie objawy zwrócić uwagę, jak zapobiegać, nie będą zgłaszali się do specjalistów za późno.
W celu ułatwienia lekarzom rodzinnym postawienia właściwej diagnozy, europejscy eksperci z dziedziny nowotworów głowy i szyi wymyślili hasło „1 przez 3″, które oznacza, że pacjenta należy skierować do laryngologa, jeżeli przez 3 tygodnie występują u niego następujące objawy:
bolesne przełykanie
ból gardła
ból języka , niegojące się rany w jamie ustnej, białe lub czerwone plamy na błonie śluzowej jamy ustnej,
obrzęk szyi, guz szyi,
jednostronne upośledzenie drożności nosa, krwista wydzielina z nosa.

czytaj...

Polecamy

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.