Kliniczny znaczy lepszy?

Kolejne oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach: Chorób Zakaźnych oraz Ginekologiczno-Położniczy stały się klinicznymi. – Podnosi to ich rangę oraz pozwala na prowadzenie działalności naukowej – tłumaczy Bolesław Rylski, zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych.

Potwierdza to dr hab. n. med. Wojciech Rokita, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego na Czarnowie. Profesor zaznacza, że działalność naukowa będzie prowadzona pod kątem kierunku lekarskiego, który ma być uruchomiony na Wydziale Nauk o Zdrowiu kieleckiego uniwersytetu. Ginekologia z położnictwem na Czarnowie ma też III stopień referencyjności, co oznacza, że prowadzona tam działalność medyczna jest na najwyższym poziomie.

Bolesław Rylski tłumaczy, że oddziały kliniczne mają wyższą rangę, zespół ma większą możliwość rozwoju, uzyskiwania stopni naukowych, łatwiejsze są starania o różnego rodzaju granty. Zdaniem zastępcy dyrektora szpitala, taki oddział to wręcz okno na świat.

Rylski przypomina, że w Szpitalu Zespolonym jest już łącznie pięć oddziałów klinicznych. Oprócz wspomnianej ginekologii i zakaźnego, status ten posiadają dwie kardiologie i chirurgia. W opinii dyrektora, zwiększa to szansę UJK na uruchomienie kierunku lekarskiego.

Źródło: wrota-swietokrzyskie.pl

czytaj...

Lecznice przetestują wspólne zakupy

Thinkstockphotos/FPM

Thinkstockphotos/FPM

Wojewódzki Szpital Zespolony i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach będą wspólnie kupować leki i materiały opatrunkowe. To pierwszy tego typu przetarg ogłoszony w województwie świętokrzyskim. Wspólne zakupy mają przede wszystkim przynieść oszczędności.

Jan Gierada, dyrektor Szpitala Zespolonego szacuje, że mogą one sięgnąć nawet 3 milionów złotych. Jak twierdzi, już kilka lat temu proponował dyrektorom szpitali, aby wspólnie robić przetargi, ale nikt się nie odważył. Zakupy ze Szpitalem Dziecięcym będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem.

O korzyściach jakie przyniosą przekonany jest też Włodzimierz Wielgus, dyrektor lecznicy dla dzieci. – Leki są drogie. Stanowią jeden z największych kosztów w działalności szpitala – twierdzi  Wielgus. Jak zauważa, w przyszłości szpitale: Zespolony i Dziecięcy mają być połączone, więc przetarg to dobry początek dalszej współpracy.

Postępowanie ma być ogłoszone jeszcze w sierpniu. Obejmie zakupy na dwa lata.

Źródło: wrota-swietokrzyskie.pl

czytaj...

Kielce mają nową neonatologię

Thinstockphotos/FPM

Thinstockphotos/FPM

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otwarto Oddział Położniczy z Intensywnym Nadzorem Noworodka. Będą tam leczone najtrudniejsze przypadki z województwa świętokrzyskiego.

Na nowej neonatologii znalazło się 35 miejsc dla noworodków, w tym sześć na intensywnej terapii. Oddział, który lada dzień uzyska III stopień referencyjności, jak mówiła jego szefowa Grażyna Pazera, ma być dedykowany dzieciom urodzonym przedwcześnie, po 22 tygodniu ciąży.

Oddział wyposażono w respiratory, inkubatory, specjalne pompy do podawania krwi i żywienia pozajelitowego. Są tam także dwie dwuosobowe sale dla matek wcześniaków poniżej 34 tygodnia. Koszt sprzętu, w który wyposażono oddział to ponad 5,5 miliona złotych.  – Myślę, że jeśli te inwestycje nie dadzą wymiernych efektów, to dadzą efekty społeczne – stwierdził dr hab. n. med. Wojciech Rokita, ordynator położnictwa i ginekologii na Czarnowie.

– Tutaj pod jednym adresem będzie cały kompleksowy zestaw usług dla matki i dziecka na bardzo wysokim poziomie – mówił podczas uroczystego otwarcia oddziału, marszałek Adam Jarubas. Jego zdaniem, wyposażenie i profesjonalna kadra poprawią wskaźniki dotyczące umieralności noworodków w Świętokrzyskiem. Właśnie te smutne dane były przyczynkiem do stworzenia na Czarnowie świetnie wyposażonej neonatologii, a wcześniej położnictwa i ginekologii. – To zobowiązuje, aby te narzędzia były wykorzystane w sposób należyty i znacząco poprawiły jakość opieki okołoporodowej w województwie świętokrzyskim – powiedział również uczestniczący w uroczystości prof. dr hab. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Źródło: wrota-swietokrzyskie.pl

czytaj...

Polecamy

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.