Polacy nie wiedzą czym są choroby autoimmunologiczne

Do braku wiedzy na ten temat przyznaje się 75% przebadanych przez instytut badania opinii publicznej Homo Homini.  Tylko niewielki odsetek ma świadomość, że dotykają one głównie młodych ludzi, a prawie połowa respondentów błędnie uważa, że są one uleczalne.

Aż 3/4 Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne. Pozostałe osoby prawidłowo wskazały definicję, że są to choroby przewlekłe, gdzie układ immunologiczny atakuje własne komórki i tkanki powodując nieodwracalne zmiany w organizmie – wynika z badań przeprowadzonych przez Homo Homini. Do grupy chorób autoimmunologicznych najczęściej prawidłowo zaliczano wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz łuszczycę. Zdecydowanie rzadziej respondenci wskazywali na inne choroby z tej grupy, m.in.: na chorobę Leśniowskiego-Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jedna trzecia badanych błędnie zaliczała do chorób autoimmunologicznych nowotwory (30%) lub astmę (25%). Co drugi ankietowany był zdania, że osoba chora przewlekle jest pozbawiona szans na całkowite wyleczenie. Odmiennego zdania było 43% badanych.

Mimo, że 91% społeczeństwa zadeklarowało wiedzę na temat łuszczycy, to 1/4 błędnie uznała ją za zaraźliwą. Widoczne zmiany skórne oraz łuszczenie się skóry na głowie, twarzy czy dłoniach, a więc w miejscach, których zwykle nie zakrywa ubranie, utrudniają chorym funkcjonowanie w społeczeństwie. Respondenci zapytani o to, do jakich publicznych usług chorzy na łuszczycę mogą mieć utrudniony dostęp, najczęściej wskazywali na: baseny (52,1%), usługi fryzjerskie (52%) i kosmetyczne (50%). 28% badanych uznała, że choroba może utrudniać pracę zawodową.

Nieswoiste zapalenia jelita to grupa przewlekłych chorób autoimmunologicznych, do których zaliczamy m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). O tej pierwszej słyszało zaledwie 12% badanych, częściej wskazywane  było wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Z takim terminem zetknął się częściej, niż co drugi badany (57%). Szacuje się, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi od 10 do 15 tys. osób, natomiast z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zmaga się od 35 do 40 tys. chorych.

W opinii ponad połowy badanych (64%) osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne mogą z powodu swoich dolegliwości być narażone na trudności występujące zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Mimo to, na negatywny wpływ tych chorób na wykonywaną pracę wskazało jedynie 15% osób, a niewiele więcej uznało, że mogą one niekorzystnie odbijać się także na życiu prywatnym.

Jak oceniają badacze wyniki ankiety pokazują, że wiedza Polaków na temat chorób autoimmunologicznych, a w szczególności nieswoistych zapaleń jelita, jest niewielka. W przypadku łuszczycy badanie odsłania problem funkcjonującego wciąż w polskim społeczeństwie błędnego przekonania o zaraźliwości tego schorzenia. Z tego powodu w ich opinii należy pogłębiać społeczną świadomość na temat tej grupy chorób i uwrażliwiać na problemy osób cierpiących na te schorzenia.

czytaj...

Polecamy

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.