Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Uwaga na liniowe środki kontrastowe zawierające gadolin stosowane w jądrowym rezonansie magnetycznym

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 19 kwietnia 2017 07:47

Uwaga na liniowe środki kontrastowe zawierające gadolin stosowane w jądrowym rezonansie magnetycznym - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Podany dożylnie związek gadolinu oddziaływuje na cząsteczki wody w następstwie czego wydają one mocniejszy sygnał pozwalający uzyskać jaśniejszy i wyraźniejszy obraz.

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii Pharmacovigilance and Risk  Assessment Committee-PRAC zalecił zawieszenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wytypowanych czterech środków kontrastowych o liniowej budowie zawierających gadolin /Gd/ pierwiastek z grupy lantanowców.

Powodem dyskusji pomiędzy zainteresowanymi podmiotami odpowiedzialnymi a Komitetem PRAC są badania naukowców z Mayo Clinic USA z 2014 roku,  z których wiemy , że pierwiastek gadolin odkłada się  w tkankach mózgowych pacjentów otrzymujących środki kontrastowe stosowane w badaniach metodą jądrowego rezonansu magnetycznego /MRJ/.

Rezonans magnetyczny jest metodą obrazowania wykorzystującą pola magnetyczne generowane przez cząsteczki wody w organizmie pacjenta.

Podany dożylnie związek gadolinu oddziaływuje na cząsteczki wody w następstwie czego wydają one mocniejszy sygnał pozwalający uzyskać jaśniejszy i wyraźniejszy obraz.

Do dyskusyjnych środków kontrastowych zaliczamy: iniekcje dożylne kwasu gadobenowego, gadodiamidu kwasu gadopentetowego oraz amidu kwasu gadowersetowego zawierające w swych cząsteczkach pierwiastek gadolin o własnościach paramagnetycznych.

Do dzisiaj nie zaobserwowano żadnych symptomów lub chorób związanych z obecnością gadolinu w mózgu.

Niestety odkładanie się gadolinu w innych organach i tkankach wiąże się  u pacjentów mających upośledzoną funkcje nerek  z włóknieniem  układowym  narządów oraz  grubieniem skóry.

Zaleca się przed stosowaniem  różnych środków kontrastowych  u pacjentów  sprawdzenie stanu funkcjonalności nerek miedzy innymi poprzez oznaczenie poziomu kreatyniny lub klirensu kreatyniny.

Na rynku pozostają środki kontrastowe - cząsteczki cykliczne z gadolinem, bo w odróżnieniu od liniowych mają zdecydowanie mniejszą tendencję do wydzielania gadolinu oraz liniowe o niskim stężeniu gadolinu podawane w małej dawce wstrzykiwanej dostawowo oraz kwas gadoksetowy stosowany na potrzeby badań wątroby.

Kwas gadoksetowy spełnia bardzo istotną rolę w diagnostyce wątroby i musi zostać na rynku, bo nie ma alternatywnej metody badania.

Dr n farm Leszek Borkowski

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023