Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Ruch to najważniejszy lek na starość. Nie ma górnej granicy wiekowej dla aktywności fizycznej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 listopada 2023 10:00

Ruch to najważniejszy lek na starość. Nie ma górnej granicy wiekowej dla aktywności fizycznej - Obrazek nagłówka
fot. KIF
– Fizjoterapeuci są co najmniej tak samo ważni jak leki, które przepisujemy pacjentom. Starsi pacjenci powinni być rehabilitowani w każdym możliwym momencie – powiedział prof. Tomasz Kostka, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas XII Kongresu Medycyny Sportowej Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Sportowej EFSMA we Wrocławiu.

– Ruch jest najważniejszym lekarstwem na starość. Mamy problem z tym, żeby to lekarstwo było powszechnie stosowane, bo trzeba wtedy samemu coś zrobić. To nie jest tabletka, którą połkniemy i nie ma firmy farmaceutycznej produkującej aktywność ruchową – podkreślał prof. Tomasz Kostka.

O tym, że aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, mówiła podczas Kongresu również dr hab. Joanna Kostka, członek Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów KRF.

– Nie ma takiej grupy wiekowej, która nie powinna podejmować aktywności fizycznej. Mówią o tym zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli chodzi o fizjoterapię, to jest to bardzo duży obszar do zagospodarowania – wskazała.

Co ważne, również choroby przewlekłe nie powinny stanowić wymówki dla osób sportowo biernych. Sprawność fizyczna w większości przypadków wspomaga proces terapeutyczny.

– Po konsultacji lekarskiej i odpowiednim uregulowaniu tychże chorób, można, a w niektórych przypadkach nawet trzeba podejmować aktywność fizyczną. To jeden z ważniejszych elementów leczenia niektórych chorób i profilaktyki większości chorób przewlekłych – zaznacza Joanna Kostka.

Choć ruch jest polecany każdemu, to nie warto też przesadzać z treningami. Konsekwencje przetrenowania również mogą być bowiem dotkliwe.

W tegorocznej edycji Kongresu Medycyny Sportowej Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Sportowej EFSMA uczestniczyło ponad 700 uczestników, w tym około 600 osób z Polski i około 120 gości z 40 innych państw europejskich. Głównymi tematami Kongresu były: aktywność fizyczna dla zdrowia, sport w życiu dzieci i młodzieży, doping oraz antydoping, nagła śmierć sercowa u sportowców, urazy, a także cyfrowe urządzenia w medycynie sportowej i sporcie oraz rola rehabilitacji w sporcie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także