Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Piotr Ponikowski

12 milionów osób jest zagrożonych niewydolnością serca w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2018 12:48

12 milionów osób jest zagrożonych niewydolnością serca w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji w Polsce. Dotyczy to osób po 60 roku życia - powiedział Medexpressowi prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Martyna Chmielewska: Dlaczego pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Niewydolnością Serca jest ważny?

Piotr Ponikowski: Pilotaż dotyczy bardzo ważnego problemu medycznego, czyli niewydolności serca. Pacjent przez cały czas ma zapewnioną kompleksową opiekę. Tylko koordynacja opieki na różnych płaszczyznach, etapach przyniesie sukces. Program jest unikalnym rozwiązaniem, które powstało przy współpracy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Ministerstwa Zdrowia.

M.Ch.: Jaka jest skala problemu w przypadku osób chorych na niewydolność serca?

P.P.: 12 milionów osób jest zagrożonych niewydolnością serca w Polsce. Grupa pacjentów liczy ponad milion osób. Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji w Polsce. Dotyczy to osób po 60 roku życia. Koszty leczenia niewydolności serca dramatycznie rosną.

M.Ch.: Na co jeszcze czekają kardiolodzy i chorzy na niewydolność serca?

P.P.: Kardiolodzy czekają na to, aby zakończyć program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Niewydolnością Serca, który jest obecnie w fazie pilotażu. Chcemy wyciągnąć wnioski. Chodzi o to, aby program ten wszedł nie w formie pilotażu, ale żeby był dostępny dla wszystkich chorych. Kolejnym elementem programu będzie dostępność do wszystkich najnowocześniejszych, optymalnych metod leczenia niewydolności serca w Polsce. Wiemy jak skutecznie leczyć tę chorobę. I to jest najważniejsze.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.