Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

129 mln na zakup dodatkowych świadczeń w województwie mazowieckim

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 września 2019 14:29

129 mln na zakup dodatkowych świadczeń w województwie mazowieckim  - Obrazek nagłówka
19 września odbył się briefing prasowy nt. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia na Mazowszu. Dodatkowe 129 mln z funduszu zapasowego NFZ zostaną przekazane na zakup dodatkowych świadczeń.

Dodatkowe środki, czyli 129 mln pochodzących z funduszu zapasowego NFZ zostaną przekazane na zakup dodatkowych świadczeń.

Jakie zmiany?

Najważniejsze środki z funduszu zapasowego NFZ zostaną przekazane dla szpitali I i II poziomu tzw. sieci szpitali, które podniosą rentowność już realizowanych produktów. Otrzymają 43 mln, które podzielone zostaną na 37 szpitali I poziomu oraz 7 szpitali II poziomu. Będą to także środki przeznaczone na kompleksowe świadczenia realizowane przez wszystkie placówki medyczne w zakresie szpitalnym.

- Środki pochodzące z funduszu zapasowego pozwolą zrealizować działania, które od dawna były zapowiadane. To środki w wysokości 43 mln dla szpitali powiatowych, to są tzw. szpitale I i II poziomu sieci szpitali, ale są to także środki na postępowania konkursowe, zapewniające nowe miejsca udzielania świadczeń w zakresie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, leczenia zaćmy, jak również środki dzięki którym będziemy mogli finansować dużo świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - mówi Filip Nowak, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Środki powinny trafić do szpitali w ciągu najbliższych dni. Obecnie trwa podpisywanie aneksów.

- Co istotne środki obejmą podwyżkę wynagrodzeń już od 1 stycznia, czyli za miesiąc wrzesień otrzyma się 9/12 kwoty zwiększenia się wartości ryczałtu. Myślę, że to jest zastrzyk finansowych, który na pewno będzie dobrze spożytkowany przez dyrektorów szpitali powiatowych - dodaje dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Pacjenci, którzy będą po raz pierwszy korzystali z pomocy lekarza specjalisty będą mieli pierwszeństwo dostępu do niezbędnych świadczeń.

Poprawiona zostanie dostępność do nielimitowanych świadczeń poprzez skrócenie kolejek. Mowa o: tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, operacji zaćmy czy endoprotezie. Dostęp do świadczeń będzie w ten sposób ułatwiony dla pacjentów zamieszkujących mniejsze miejscowości na Mazowszu.

- Rozszerzamy sieć pilotażu, jeśli chodzi o trombektomię mechaniczną, metodę leczenia udarów mózgu. Oprócz świadczeniodawców, którzy weszli do tego pilotażu, w najbliższych dniach także w tym pilotażu znajdzie się Instytut Psychiatrii i Neurologii. Będzie to możliwe dzięki tym środkom - tłumaczy dyrektor Mazowieckiego OW NFZ.

Zapewniony zostanie, również rezonans magnetyczny dla dzieci.

- W związku z tym, że istotne jest żeby poprawić dostępność do świadczeń realizowanych w znieczuleniu, taką ofertę złożył Dziecięcy Szpital Kliniczny znajdujący się w strukturach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To ważne, że będzie możliwość ambulatoryjnego wykonywania świadczeń rezonansu magnetycznego w UCK. W ciągu kilku dni będziemy mogli uruchomić tę działalność - dodaje dyrektor.

Dyrektor Mazowieckiego OW NFZ podkreślił także, że świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej są priorytetem w całym kraju oraz wszystkie województwa w pierwszej kolejności starają się uregulować nadwykonania w tym zakresie. Świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej zostały wprowadzone do finansowania w 2004 roku. Obecnie na oddziałach przeznaczanych jest na ten cel około 38 mln.

Nie ma zagrożenia, że pacjenci na Mazowszu, jak i w całej Polsce pozbawieni zostaną dostępu do wentylacji mechanicznej, ponieważ finansowane są przez Mazowiecki OW od kilku lat.

- Prowadzimy na Mazowszu największy ośrodek wentylacji mechanicznej dla dorosłych oraz dzieci, mamy także kontrakt na wentylację domową. W naszym odczuciu to zawsze był priorytet. Nigdy nie doświadczyliśmy w kontaktach i rozmowach z Mazowieckim OW NFZ kwestii ogaraniczenia dostępności dla pacjentów wentylowanych, którzy potrzebują naszej pomocy. Zawsze byliśmy spokojni, że wszelkie nadwykonania zostaną zapłacone i w związku z tym nigdy nie pojawiła się wątpliwość czy ograniczać przyjęcia czy nie - podkreślił Wojciech Mizerka z firmy ORPEA.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.