1,5 miliona par zmaga się z niepłodnością

78744956
Porozmawiajmy o płodności. Startuje kampania społeczna „Płodne Gadki”.
Alicja Dusza 2016-10-12 09:32

Niepłodność to problem 1,5 mln par w Polsce, a mimo to Polacy nadal niechętnie podejmują temat płodności – szczególnie wtedy, gdy pojawia się z nią problem. Wstyd, obawa, a może brak wiedzy? Jedno jest pewne: o płodności Polek i Polaków trzeba rozmawiać, a zachęca do tego nowa kampania „Płodne Gadki”. W przełamaniu tych barier będzie pomagać parom m.in. bezpłatna infolinia z ekspertami z zakresu ginekologii, dietetyki, psychologii i położnictwa oraz czaty z blogerkami, którym udało się przezwyciężyć niepłodność.
Kampania społeczna „Płodne Gadki” skierowana jest zarówno do par, które planują dziecko, jak i do tych, które od dłuższego czasu starają się o nie, ale mają problemy z poczęciem. Głównym celem akcji jest przełamanie tabu i zachęcenie Polaków do bardziej swobodnej rozmowy na temat płodności - z partnerem lub partnerką i bliskimi, a w razie konieczności, także z odpowiednim ekspertem. Kampania ma również pomóc parom zgłębić wiedzę o tym, jak wspierać starania o dziecko, wykonując świadomy krok w stronę rodzicielstwa.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, aż 1,5 miliona par zmaga się z niepłodnością. Mimo tego, że problem staje się coraz bardziej powszechny, niechętnie o nim rozmawiamy. Aż co drugi Polak w wieku 20-45 lat, w relacjach z partnerem lub partnerką, albo w ogóle nie porusza tematów związanych z płodnością, albo robi to niezwykle rzadko – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii. Ponadto, Polacy zapytani o elementarne zagadnienia związane z płodnością, często wykazują się dużym brakiem wiedzy. Przykładowo, co trzecia Polka (32 proc. kobiet) nie potrafi obliczyć dni płodnych, a blisko połowa mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że zaczynają się one kilka dni przed owulacją.
– Rozmowa oraz świadomość tego, jak funkcjonuje nasz układ rozrodczy i co wspiera starania o dziecko, to podstawa na drodze ku świadomemu rodzicielstwu. Tym bardziej jest to istotne, gdy pojawia się problem z płodnością i para bezskutecznie stara się o dziecko – mówi Piotr Rowicki z kliniki Dr Bocian, organizator kampanii „Płodne Gadki”.

Organizatorzy kampanii stawiają na rozmowę ufając, że już samo podjęcie tematu, zainspiruje wiele par do przełamywania barier. Po pierwsze, startuje specjalna bezpłatna infolinia dla par, które mają problem z poczęciem i bezskutecznie starają się o dziecko. Każdy, kto poszukuje wsparcia lub choćby rozmowy w tym temacie, będzie mógł anonimowo uzyskać indywidualną poradę od jednego z ekspertów kampanii „Płodne Gadki”, którzy będą pełnić dyżury telefoniczne od 13 października do 4 listopada. Na pary, które mają trudności z poczęciem dziecka, czekają specjaliści z zakresu ginekologii, dietetyki, psychologii oraz położnictwa.
Eksperci będą pełnić dyżury telefoniczne w g. 17-20 w podanych niżej dniach, pod bezpłatnym numerem tel. 800 800 490:
• 13 października (czwartek) - lek. med. Robert Kulhawik, lekarz ginekolog , ekspert marki Dr Bocian
• 17 października (poniedziałek) - Anna Pasternak –Winiarska, dietetyk, prowadząca Szkołę Żywienia Świadomych Rodziców
• 21 października (piątek) - Agnieszka Mirecka, pokonała niepłodność, autorka bloga trojaczki.com.pl
• 26 października (środa) - Agnieszka Adamek, pokonała niepłodność, autorka bloga Make One Wish
• 27 października (czwartek) - Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga Psychonomia
• 4 listopada (piątek) -Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna, autorka bloga zapytajpolozna.pl

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także