17 sierpnia ruszą szczepienia medyków czwartą dawką

Medexpress

Opublikowano 12 sierpnia 2022, 13:42

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 12 sierpnia 2022, 13:42

Adam Niedzielski podkreślał, że o wyhamowaniu fali zakażeń świadczy nie tylko malejąca liczba nowych przypadków. – Ważny parametrem świadczącym o tym, że szósta fala pandemii wyhamowuje, jest spadek liczby zleceń testów z podstawowej opieki zdrowotnej – mówił, podkreślając jednocześnie, że stabilizuje się w skali kraju również liczba zleceń wystawianych przez „różne jednostki lecznicze” (czyli przede wszystkim szpitale). - W części regionów, patrząc na tydzień do tygodnia, odnotowujemy wyraźne spadki. To województwa opolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie i mazowieckie. W pozostałych województwach nadal mamy do czynienia ze wzrostami – stwierdził. Na wysokim poziomie, ok. 40 proc., utrzymuje się wskaźnik pozytywnych wyników testów, ale Niedzielski tłumaczy to faktem, że polityka testowania przewiduje w tej chwili testowanie niemal wyłącznie osób objawowych.

Poprawy nie widać w liczbie hospitalizacji, ale ich poziom nie jest alarmujący. - W stosunku do ostatniego raportu mamy przyrost o ok. 200 hospitalizacji. Liczba hospitalizacji w kraju osiągnęła 2700. Widzimy, że w ciągu tygodnia mamy systematyczny wzrost hospitalizacji o ok. 500, ale porównując te dane z innymi krajami w naszym regionie, widzimy wyraźnie, że wszędzie liczba hospitalizacji zaczyna maleć. Mamy ustabilizowaną liczbę pacjentów pod respiratorami, a nawet niewielki spadek: 62 osoby znajdują się obecnie pod respiratorami – powiedział minister Niedzielski.

Jak mówił, w Polsce dominuje wariant Omikron, który stanowi niemal 100 proc. przypadków zakażeń (wśród których dwie trzecie stanowi subwarint BA.5.

Adam Niedzielski poinformował też o otwarciu możliwości szczepienia drugim boosterem dla kolejnej grupy, czyli osób pracujących w ochronie zdrowia. - Do tej pory nasza rekomendacja czwartej dawki dotyczyła osób z upośledzoną odpornością i osób powyżej 60. roku życia, co było zgodne z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po konsultacji ze środowiskiem medycznym, a więc - nie tylko lekarzami, pielęgniarkami, ale również farmaceutami - podjęliśmy decyzję z Zespołem ds. Szczepień i Radą ds. COVID-19 przy premierze, że od 17 sierpnia wprowadzamy możliwość szczepienia czwartą dawką personelu medycznego: pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów – poinformował.

W nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie ok. 400 tys. e-skierowań. Studenci kierunków medycznych będą mogli się zaszczepić po okazaniu legitymacji.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepienia / koronawirus / epidemia koronawirusa / szczepienia medyków
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31