2/3 osób aktywnych seksualnie będzie miało kontakt z wirusem HPV

O tym, jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HPV - opowiedziała Medexpressowi dermatolog, wenerolog, dr Dorota Nowicka.
Medexpress 2021-03-05 10:05

Dorota Nowicka:

2/3 osób aktywnych seksualnie będzie miało kontakt z wirusem HPV. Infekcja ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Niektóre typy wirusa HPV o zwiększonym potencjale onkogennym mogą spowodować nowotwór. Niemalże wszystkie raki szyjki macicy są wywołane przez onkogenne typy wirusa HPV.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Jest na drugim miejscu w Europie w grupie kobiet do 40 roku życia. Należy zaszczepić się przeciwko HPV przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Do zakażenia może dojść w każdym momencie naszego życia.

Do wenerologa najczęściej zgłaszają się kobiety w wieku 20 - 40 lat, które borykają się z wirusem HPV. W dermatologii i wenerologii wiele chorób po prostu widzimy. Jeśli zobaczymy jakieś zmiany w okolicy anogenitalnej czy jamie ustnej, to warto udać się na kontrolę. Nie zawsze ta infekcja jest widoczna. Dlatego niesłychanie ważnym, obowiązkowym badaniem jest regularna cytologia. Jeśli nawet dojdzie do infekcji, to cytologia pomaga monitorować stan zdrowia. Dzięki niej możemy zobaczyć, czy żadne przemiany nowotworowe nie pojawią się na szyjce macicy.

PDF

Zobacz także