Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

3 800 osób kupiło od przestępców fałszywe leki na odchudzanie

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 6 września 2017 10:58

3 800 osób kupiło od przestępców fałszywe leki na odchudzanie - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wykonują czynności w śledztwie dotyczącym nielegalnego obrotu środkami farmaceutycznymi na odchudzanie, zakazanymi na terenie Unii Europejskiej.

Z ustaleń policyjnych wynika, że na terenie całego kraju wprowadzany był do obrotu w znacznych ilościach  produkt leczniczy pod nazwą „Meridia”. Następnie dochodziło do „prania” pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa za pomocą rachunków bankowych zakładanych na podstawione osoby. Gdy okazało się, że dochodzi do przestępczego procederu przedstawiciel  Generalnego Inspektora Informacji Finansowej złożył zawiadomienie  m.in. o nielegalnym obrocie lekami. W ubiegłym tygodniu osoby kierujące przestępczym procederem zostały zatrzymane. Wobec trójki zastosowane zostały tymczasowe areszty. Sprawcom grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Postępowaniem objęto wprowadzenie do obrotu w okresie od listopada 2014r do maja 2017r środków farmaceutycznych nie dopuszczonych do obrotu na terenie Polski o takich nazwach jak „Meridia”, „Adipex-P” oraz „Qsymia”, które były sprzedawane za pośrednictwem internetu, czym sprowadzono niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Na podstawie zebranego materiału ustalono, że co najmniej 3.800 osób nabyło od sprawców za pośrednictwem internetu ww. niedopuszczone do obrotu w Polsce i niebezpieczne dla życia i zdrowia środki farmaceutyczne stanowiące sfałszowane produkty lecznicze w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne. Z ustaleń  wynika również, że sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe. Przechodziły one przez kilkanaście rachunków bankowych otwartych  w oddziałach na terenie województwa zachodniopomorskiego na podstawione osoby tzw. słupy.  Sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty m.in. narażania na niebezpieczeństwo poprzez wyrabianie bądź wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji oraz prania brudnych pieniędzy. Następnie sąd zastosował wobec całej trójki środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.    

Sprawa ma charakter rozwojowy. Z uwagi na wysokość uzyskanych korzyści policjanci prowadzący sprawę wystąpili wnioskiem do prokuratora o wydanie postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach będących w posiadaniu głównych sprawców. Od początku postępowania do chwili obecnej w sprawie zarzuty usłyszało 14 osób, zaangażowanych w nielegalny obrót wyżej wskazanymi środkami oraz uczestniczących w praniu pieniędzy.

Źródło: KMP w Szczecinie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także