3 kroki profilaktyki raka tarczycy

Fot. Thinkstock/Getty Images
Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Dlatego specjaliści przypominają, o wykonywaniu USG tarczycy.
Alicja Dusza 2017-09-04 08:52

Rak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Każdego roku diagnozowany jest u 3 tysięcy osób w Polsce. To nowotwór, który ma jedną z z najszybciej rosnących zachorowalności w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 roku stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

W 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć. - Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka – przekonuje prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podstawowe objawy raka tarczycy:
• guzki w przedniej części szyi
• powiększone węzły chłonne
• chrypka lub zmiany głosu
• trudności w połykaniu

We wczesnym stadium, nowotwór może nie dawać żadnych symptomów, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie tarczycy. Przy okazji światowego miesiąca budowania świadomości o raku tarczycy, organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) przypominają o trzech krokach profilaktyki raka tarczycy:

1 krok - USG tarczycy

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.

2 krok – samobadanie tarczycy

Około 5 proc. guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste - każdy może je zrobić samodzielnie w domu.
• Weź szklankę wody oraz lustro;
• Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi;
• Wyciągnij szyję ku górze;
• Nabierz w usta łyk wody;
• Przełykając wodę obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.
Regularne wykonywanie samobadania pozwoli na poznanie wyglądu szyi i umożliwi łatwiejsze zaobserwowanie ewentualnych zmian.

3 krok – zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. Balans aktywności fizycznej i odpoczynku sprzyja regeneracji organizmu. Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres. Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są m.in.:
• jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
• selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
• witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/ m2 podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także