5 faktów ze światowej kariery komórek macierzystych

156849412
Thinkstock/GettyImages
O komórkach macierzystych słyszymy od lat. Ich kariera dynamicznie przyspieszyła i teraz „pełno ich” w mediach. Czy rzeczywiście mogą nam pomóc, czy zasługują na taki rozgłos? Poniżej kilka faktów pozwalających zrozumieć ten fenomen.
Medexpress 2018-05-23 08:38
1. ZMIENIAJĄ SIEBIE I MEDYCYNĘ
Powiedzmy to od razu - gdyby nie ten cały szum medialny, komórki macierzyste i tak robiłyby swoje. Po cichu, bez rozgłosu, ale skutecznie. Ich unikalny talent, to naturalna umiejętność przekształcenia się w określone typy innych komórek występujących w organizmie. Wkraczają tam, gdzie mogą pomóc, takie już są. A ponieważ ich zdolność do podziału i rozrastania się jest potencjalnie nieograniczona, medycyna pokłada w nich ogromne nadzieje.
2. TŁUSTE LATA
Sława wymaga jawności, więc komórki macierzyste musiały pokazać się światu. „Dały się odkryć”, a wtedy wyróżniono dwa ich rodzaje – embrionalne i somatyczne. Pierwszy typ pochodzi z wczesnych faz rozwoju zarodka, drugi – i ten nas interesuje - występuje w organizmach dorosłych, w szpiku kostnym, siatkówce oka, trzustce, jelitach, skórze, a przede wszystkim w tkance tłuszczowej.
„Dziś do zastosowań medycznych somatyczne komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej metodą wodnej liposukcji. To właśnie tam mieści się najwięcej cennego materiału, który po odpowiednim oczyszczeniu i opracowaniu może zostać przeszczepiony pacjentowi w miejsce poddane leczeniu” - tłumaczy dr Andrzej Komor, specjalista ortopeda z Horizon Medical Center w Warszawie.
3. MEDYCZNY OSKAR ZA ORTOPEDIĘ…
Komórki macierzyste w ortopedii robią prawdziwą furorę, a ich właściwości wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest usprawnienie i przyśpieszenie procesów regeneracyjnych zachodzących w organizmie. Pozwalają na prawidłowe gojenie, odbudowę i regenerację zniszczonych oraz uszkodzonych tkanek: kostnej, chrzęstnej i mięśniowej. Dzięki takim ich zdolnościom komórki macierzyste wykorzystujemy w zabiegach naprawczych stawów, ścięgien i więzadeł, kości, a także krążków międzykręgowych kręgosłupa, tzw. dysków. Można śmiało powiedzieć, że stawiają ludzi na nogi.
4. … I KOLEJNY ZA WSPOMAGANIE PIĘKNA
Podobne zasługi komórki macierzyste mają w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Tu też zapisują piękną kartę… Znajdują zastosowanie w leczeniu blizn i owrzodzeń, przyspieszają gojenie i powrót do zdrowia po urazach i pozwalają poprawić naszą urodę. Wszystkie panie ucieszy informacja, że komórki macierzyste odmładzają A konkretnie poprawiają jędrność oraz gęstość skóry, zmniejszają przebarwienia, wspomagają kuracje przeciwzmarszczkowe i nie tylko…
5. BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Lekarze wielu specjalności doceniają komórki macierzyste za bezpieczeństwo stosowania i doskonałą tolerancję. Co najważniejsze, w wielu przypadkach, terapia przy ich użyciu daje możliwość leczenia przyczynowego, a nie jak do tej pory - objawowego. Jednak decydując się na nią, powinniśmy postawić na wiedzę ekspertów z certyfikowanego ośrodka leczniczego.
Dr Andrzej Komor stwierdza wprost: „Udaną i bezpieczną terapię komórkami macierzystymi gwarantuje odpowiednie ich pobranie i przygotowanie zawiesiny bogatej w żywe, witalne komórki. Dlatego na leczenie komórkami macierzystymi należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających certyfikat Ministerstwa Zdrowia i Poltransplantu”.
Więcej informacji: TU
PDF

Zobacz także