Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Powiaty

5 grzechów głównych projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 czerwca 2022 09:51

5 grzechów głównych projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa - Obrazek nagłówka
Związek Powiatów Polskich
Związku Powiatów Polskich publikuje stanowisko w sprawie planowanych zmian w sposobie zarządzania szpitalami.

Związek Powiatów Polskich od dawna wskazywał na konieczność wprowadzenia zmian racjonalizujących funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Niestety nasz głos – podobnie jak głos praktyków – jest pomijany, a forsowane są rozwiązania mające się nijak do rzeczywistych problemów. Najlepszym tego przykładem jest projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, który – wbrew tytułowi jaki został mu nadany - doprowadzi do degradacji lokalnych szpitali. Z tego względu Związek Powiatów Polskich kategorycznie sprzeciwia się dalszemu procedowaniu tego projektu - podkreśla Andrzej Płonka, prezes ZPP.

Związek Powiatów Polskich wskazuje na 5 głównych wad proejktu:

1.Projekt nie stanowi rozwiązania systemowego. Po pierwsze koncentruje się jedynie na leczeniu szpitalnym, pomijając to co stanowi jedno z głównych źródeł problemów w polskim systemie ochrony zdrowia – zakres leczenia pacjenta w ramach POZ przed jego przejściem na poziom AOS, a następnie do leczenia szpitalnego. Po drugie – projekt ogranicza się wyłącznie do szpitali publicznych, pozostawiając poza zakresem regulacji szpitale prywatne posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tymczasem z punktu widzenia świadczenia usług zdrowotnych nie ma znaczenia struktura właścicielska szpitala.

2.Projekt koncentruje się na efektywności finansowej zapominając o tym, że rozważanie efektywnego zarządzania biedą nie ma sensu. Jest to wada szczególnie duża w warunkach stale rosnących kosztów prowadzenia działalności leczniczej w sektorze szpitalnym. Warto w tym miejscu zauważyć, że realne nakłady na lecznictwo szpitalne w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Na tle innych rozwiniętych Państw europejskich widać również, że w Polsce nie jest wykorzystywany potencjał szpitali jako dostawcy innych niż szpitalne usług zdrowotnych.

3.Projekt dokonuje centralizacji zarządzania przy jednoczesnym rozproszeniu odpowiedzialności. Bezpośredni wpływ na działanie szpitali ma uzyskać nowo tworzony podmiot – Agencja Rozwoju Szpitalnictwa funkcjonująca obok już odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Warto podkreślić, że Agencja Rozwoju Szpitalnictwa nie będzie odpowiadała za skutki swoich działań – odpowiedzialność będą ponosiły szpitale i ich właściciele.

4.Władza Agencji Rozwoju Szpitalnictwa nie ograniczy się do podmiotów, wobec których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne. Koncepcja projektu zakłada możliwość władczego ingerowania przez Agencję Rozwoju Szpitalnictwa w zakres umowy zawartej pomiędzy podmiotem leczniczym a Narodowym Funduszem Zdrowia. Projekt nie określa jasnych zasad w oparciu, o które takie decyzje będą podejmowane, nie przewiduje obowiązku uzasadnienia takich decyzji ani procedury odwoławczej czy sądowej, w której podmiot leczniczy mógłby kwestionować takie działanie Agencji. Również w tym przypadku konsekwencje działania Agencji spadają nie na nią, tylko na szpitale i ich właścicieli.

5.Sam projekt zawiera wiele zwrotów niespójnych z innymi już obowiązującymi aktami prawnymi. Projekt – zwłaszcza w swojej początkowej części – wymienia szereg niedookreślonych obowiązków nakładanych na kierujących podmiotami leczniczymi bez określenia instrumentów, w oparciu o które obowiązki te miałyby być realizowane. Oczywiście nie przeszkadza to w potencjalnym wyciąganiu odpowiedzialności za niezrealizowanie tych obowiązków.

W ocenie ZPP projekt zmian w szpitalnictwie - w obecnej formie - przyczyni się wyłącznie wprowadzaniem chaosu w szpitalach samorządowych bez rozwiązania rzeczywistych problemów systemu ochrony zdrowia.

Źródło: ZPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także